Blog

Abanoz Tesbih Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Abanoz Tesbih Nedir Özellikleri Nelerdir

Abanoz tesbih, günümüzde tesbih müptelalarının en çok ilgilendiği tesbih çeşitlerinden biri olurken, oldukça özel bir parça olması ile bilinir. Abanoz ağacı adı ile bilinen ağacın odunlarının işlenmesi ile elde edilen bu tesbihler, bir hayli iyi cila tutması özelliği ile bilinmektedir.

Abanoz Tesbih Nedir?

Genellikle tropikal bölgelerde yetişen ağaçların odunlarından elde edilen tesbihlere abanoz tesbih adı verilmektedir. Oldukça sert bir yapıya sahip olan bu ağacın odunlarının işlenmesi sonucunda üretilen bu tesbihler, kuku teşbihin yanı sıra oldukça rağbet gören tesbih çeşitlerinden biridir.

Günümüzde tesbih koleksiyoncularının radarında olan abanoz tesbihler, oldukça değerli tesbihlerden biridir. Hem maddi, hem de manevi yönden değerli olan bu tesbihler, dolayısıyla en ideal hediyeliklerden biri olarak tercih edilmektedir. Sevdiğiniz, değer verdiğiniz ve tesbihlerden anlayan, seven birine hediye tavsiyesi arıyorsanız, en güzel hediyelik tesbih modellerinden biri abanoz tesbihlerdir.

Abanoz Tesbih Özellikleri

abanoz tesbih nedir ozellikleri nelerdirAbanoz tesbih özellikleri oldukça fazladır. Abanoz ağacı tesbih modelleri bir hayli sert bir yapıya sahip olması ile bilinmektedir. Diğer pek çok odun türüne göre işlenmesi daha güç olan abanoz ağaç tesbihler, oldukça iyi cila tutması sayesinde parlak bir görüntüye de sahiptir.

Abanoz tesbih özelliklerinden bir diğer ise genellikle siyah renkte olmasıdır. Bu tesbih türünde siyahın olabildiğince koyu tonlarını görebilmek mümkündür. Ayrıca abanoz ağacının değerli bir ağaç olması, abanoz tesbih modellerinin de değerli olmasını sağlamaktadır.

Abanoz Tesbih Nasıl Parlatılır?

Sahip olduğu bu gibi pek çok özelliği sebebiyle diğer hiçbir odunlara benzemiyor olması, eski çağlardan bu yana abanoz ağacının oldukça değerli kılmaktadır. Antik çağlardan itibaren yüzlerce kralın heykel, asa ve taç yapımı için kullanılan bu odun, tesbih kültürüne de ayrı bir değer kazandırmıştır. Asil rengi, dayanıklı ve parlatılabilir oluşu, bu özel parçanın asırlardır değerini kaybetmeden günümüze kadar ulaşmasını sağlamaktadır.

Abanoz tesbihin nasıl parlatıldığı konusu ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu teşbihin parlaması için sahibinin elinde zaman geçirmesi gerekmektedir. Kullandıkça parlayan bu tesbihler, aynı zamanda çeşitli kimyasal maddeler ve cilalar ile de parlatılabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir