Blog

Kusursuz Makyaj Tüyoları!

9k=

Düzgün Eyeliner Çekememek:

Düzgün eyeliner çekemeyişimizin 2 temel nedeni var. Bunlardan ilki göz şeklimizi tanımamak, 2.si ise yeteri kadar pratik yapmadığımız için elimizin titremesidir. Pratik yapma sonucu düzgün hatlar çekmeniz mümkün. Kuyruk sıkıntısına gelince gözünüzün doğal kıvrımlarını takip etmeniz ve kuyruğun alt kirpik hattıyla aynı uzantıda olmasına özen göstermeniz problemi çözecektir.

Bununla beraber kullandığınız eyelinerın da çekim kolaylığında çok büyük bir rolü olduğu unutulmamalıdır. Dolmakalem uçlu eyelinerlar kolay uygulamalı, ilk başlayanlar için diplinerlarda bir o kadar güvenlidir.

Hatırlamanız gereken bir diğer nokta ise göz şekliniz. İri gözlere çekilen eyeliner tarzlarını küçük gözlerde denememelisiniz. Gözleriniz küçükse kanat yapmak zorunda değilsiniz. Çok iddialı tarzlardan uzak durmalısınız. Küçük gözlüler eyeliner çekmeye gözlerinin orta kısmından başlamalı ve kahve tonlarında eyelinerlar kullanmalıdır. Gözlerin iç köşelerini boyamanız ve koyu siyah renkler tercih etmeniz gözlerinizi çok daha küçük gösterecektir. Büyük gözlüler ise sadece el pratikliğini geliştirmeliler.

Göz Altlarını İyi Kapatamamak Ve Ten Makyajı Ürünlerinin Yüzde Toplanması ve Kuru Görünmesi

Concealerlarınızın göz altınızda uzun süre kalmaması ya da fondöten ve pudralarınızın kısa sürede cildinizde toplanmaları – kuru durmaları aynı yanlış uygulamalardan kaynaklanır. Bir kaç şeye dikkat ederek tüm bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Makyaj yapmadan önce cildi güzelce nemlendirmek, makyaj sabitleyici bir baz kullanmak ve ardından (spf) güneş koruma faktörü kullanmak gerekir. Spf içeren bir nemlendirici krem yahut makyaj bazı kullanıyorsanız spf adımını atlayabilirsiniz. Cildi bu şekilde makyaja hazırlamalı ve makyaja geçmelisiniz. Aksi durumda ne göz altlarımızda concealer ne de yüzümüzde fondöten ilk anki gibi durmuyor.

Kremlerde de fondöten ve concealerlarda da ürünler su bazlı ve yağ bazlı olarak 2’ye ayrılır. Ürünün içeriğine baktığınızda üst sıralarda water ibaresi varsa su bazlıdır, oil ile ilgili tanımlamalar mevcut ise yağ bazlıdır. Bu kapsamda yağ bazlı bir nemlendirici kullanıyor ama su bazlı bir fondöten sürüyorsanız makyajınız yüzünüzde taptaze kalmayacaktır. Son dönemde üretilen fondöten ve nemlendirici kremlerin çoğu su bazlıdır.

Nemlendirici krem sürdükten sonra peçete ile yüze hafifçe baskı uygulamalı, fazlalığı bloke etmelisiniz. Bunun sonucunda pürüzsüz makyaj için ilk adımı atmış olursunuz.

Concealerların göz altında çok durmaması ya da yol yol olmasının sürüş tekniği ile de ilgisi vardır. Ufak fırçalı concealer brushlar yerine geniş uçlu fondöten fırçalarınızla concealerınızı sürmeyi denemelisiniz. Concealerınızı sabitlemeyi de unutmamalısınız.

Makyaj öncesi bazlar kadar makyaj sonrası spreyler de makyajınızın kalıcılığını arttıran ve pürüzsüz durmasını sağlayan kozmetikler arasındadır. Bu noktada içeriğinde alkol bulunmayan spreyler cilt için en uygun olanlardır.

Cildiniz yağlıysa tonik adımını asla atlamamalısınız.

Göz Kalemlerinin Akması Problemi:

Göz kalemlerimiz de diğer makyaj ürünlerimiz gibi sabitlenmedikleri için akma eğilimi gösterirler. Göz kalemlerinizi far ile sabitlemeniz tüm sıkıntınızı çözecektir. Siyah kalem çektiyseniz hemen üzerine siyah far geçerek kaleminizi sabitlemelisiniz. Kahverengi kalem kullanıyorsanız aynı işlemi mat koyu kahverengi farlarla yapmalısınız.

Su geçirmez eyeliner kullanmak ise bir diğer çözüm yoludur. Çok daha kalıcı bir sonuç için önce likit eyeliner sonra kalem ve en son far işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Göz altınıza far geçerken ince uçlu aplikatörler, eğri uçlu eyeliner fırçaları ya da definer brush ve pencil brush adı altında satılan kurşun şeklindeki uçlara sahip fırçalar kullanabilirsiniz.

Gölgeleme ve Aydınlatma Tekniklerini Uygulayamama Sıkıntısı

Bu işlemde yine yüz şeklini tanımak ve hangi bölgelerinizi vurgulamak istediğinizi bilmek çok önemlidir. Yüzün gölge düşen kısımlarını aydınlatmanız ve vurgulamak istediğimiz yerleri koyultmanız gerekmektedir. Örneğin; elmacık kemiklerinin hemen altı, kulak altındaki bademcik hizası, şakaklar gölgelenecek bölgelerdir Aydınlatılacak yerlere örnek olarak ise; elmacık kemiklerinin hemen üstü,g öz altı, burun üstü, üst dudaktaki M şeklindeki kıvrımı gösterebiliriz.

Gölgeleme işlemi için bronzerlar ya da benzer renk allıklar gayet uygun ürünlerdir. Gölgeleme tekniklerini uygularken kısa fırça darbeleri kullanmalısınız.

Rujların Dudaklarda Uzun Süre Kalmaması Problemi:

kusursuz makyaj tuyolari 1Ten makyajı ürünlerinin ciltte uzun süre kalamayışı gibi rujlarımız da aynı sebeplerden ötürü bizleri erkenden terk eder. Rujunuz kalıcı olsun istiyorsanız, dilinizi dudağınıza sürttüğünüzde hiçbir pürüz hissetmemeniz gerekir. Eğer hissediyorsanız ölü derilerinizden kurtulmanız gerekmektedir.

Fazla ruju silme kısmına ruj kalıcılığını etkileyen en büyük faktörlerden biridir.

Doğru Renk Fondöten Ve Allık Seçememek:

Allık seçmek sandığınızdan daha kolaydır. Sadece ten renginizin tonunu bilmeniz yeterli. Açık renk tenlerde açık renk allıklar, buğday tenlerde orta ton allıklar ve esmerlerde daha koyu renk allıklar kullanılır. Açık renk bir allık esmer bir tende belli olmayacağı gibi, koyu renk allıklar da açık renk tenlerde sırıtacaktır.

Açık renk tenlerin küllü ve kahve tonlarını yüzde kirli bir görünüm sergileyeceğinden kullanmaması gerekir. Pembe tonlar yüzü en taze ve canlı gösteren tonlardır. İnsana her mevsim baharı hatırlatan şeftali tonlar ise biraz risklidir. Doğru tonda bir şeftali sizi taze gösterirken ten renginize koyu kaçan şeftaliler amatör bir görünüm sergiler.

Doğru renk fondöten için ise alt tonumuzu bilmemiz gerekir. Alt tonlar soğuk ve sıcak alt tonlar olarak 2 ye ayrılır. Soğuk alt tonlar pembemsi ve mavimsi olurken, sıcak alt tonlar altın ve sarı tonlardır. Damarlarınız 2. yol göstericidir. Damarlarınız yeşilse sıcak alt tona, mavi ise soğuk alt tona sahipsinizdir.

Güzel Allık Sürememek:

Elmacık kemiklerinizin yerini, yanaklarınızı içeri çekerek balık taklidi yapar gibi yapıp tayin edebilirsiniz. Allığı tam bu noktaya uygulamak gerekir. Ancak yüz şekli allık sürümünü etkileyecektir. Örneğin; yuvarlak hatlı bir yüze sahipseniz allıklarınızı dairesel hareketlerle elmacık kemiklerinizin hemen altına doğru uygulamanız elmacıklarınızın üzerine çok çıkmamanız doğru olacaktır. Uzun yüzler ise yüzlerini daha da uzun göstermemek adına nispeten dikey meyilli teknikleri kullanmamalı ve elmacık kemiklerini yatay olarak renklendirmelidir. Elmacık kemikleri çok çıkık olanlar highlight adımını atlayarak bu kısmı daha da vurgulamaktan geri durabilirler. Elmacık kemikleri belirsiz olanlar ise kontür, allık ve highlight işlemlerini kademeli olarak birbirinin hemen üzerine gelecek şekilde uygulamaları gerekir.

Doğru allık fırçası kullanmak da allığın yüzünüzdeki duruşunu etkiler. Fan brush adlı yelpaze fırçalar yahut Stipple brush adlı yuvarlak fakat düz kesimli fırçalar allık sürmek için en ideal fırçalardır.

Ten Makyajı Ürünlerinin Kıyafetleri Lekelemesi:

Daha çok tesettürlü kadınların karşılaştığı bu sorunlar tamamen gereğinden fazla ürün kullanmakla alakalıdır. Ten makyajınızı yazımın başında anlattığım şekilde uygular, nemlendirici kreminizin fazlalığını alır, fondöten ile içerik uyumuna dikkat ederseniz sıkıntının büyük bölümünü atlatmış olursunuz. Fondötenlerinizi sürerken stipple brush tarzı fırçalar kullanarak en ince şekilde uygulayabilir, üzerine hafif bir transparan pudra geçerek bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

2Q==
Kırmızı
Pembe
Sarı
Kapat

XP Nudes 3-12 Farklı Ton-Eyeshadow Collection

25,00 24,80
XP Nudes 3 Far Paletinde 12 farklı ton ile büyülenmemek elde değil. Hem koyu hem de açık renkleri bir arada

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir