Blog

Zemzem Takımları Nasıl Temizlenir?

9k=

Zemzem takımları, günümüzde Müslümanların yakınlarına zemzem suyu ikram ederken kullanmış oldukları bir tür su takımı ya da bardak takımı olarak ifade edilmektedir. İçeriğinde 4 ya da 6 adet küçük zemzem suyu bardağı ve bir adet sürahi bulunan zemzem takımları, bazen ayrıca hurma ikramı için de bir kase barındırabilmektedir.

Zemzem takımları, zemzem suyu ikram edilirken oldukça gerekli olan bir eşyadır. Zemzem suyu Müslümanlar için özel bir yere sahip olurken, hac ve umre gibi kutsal vazifelerini yerine getirdikten sonra memleketine dönen hacılar tarafından Mekke’den getirilmekte ve kendisini ziyarete gelen misafirlerine zemzem takımları ile ikram edilmektedir.

Zemzem Takımları Nasıl Temizlenir?

Zemzem takımı temizliği oldukça önemli ve bir o kadar da kolay bir iştir. Porselen ya da cam olan zemzem takımı modellerini temizlemek ise en kolay olanıdır. Bu gibi zemzem takımları bir bez ya da sünger ve deterjan sayesinde yıkayıp kurulamak yeterli olacaktır.

Gümüş olan zemzem takımı bakımı ise biraz daha farklı işlemler gerektirmektedir. Örneğin; diş macunu, karbonatlı su ve limon karışımı, gümüş parlatıcıları ve bunun gibi temizlik ürünlerinden yardım almak gerekir. Genellikle en etkili olanı gümüş parlatıcıları olurken, evde kolay bir temizleme yöntemi olarak diş macunu ya da limonlu, sirkeli, karbonatlı karışımlar da kullanılabilmektedir. Gümüşün üzerine uygulanan ve birkaç dakika bekletilen bu karışımlar daha sonra bol su ile yıkanmalı ve yumuşak bir bezle kurulanmalıdır.

Temizlerken Nelere Dikkat Edilir?

zemzem takimlari nasil temizlenir 1Zemzem takımı temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Örneğin; zemzem takımının modeline, türüne ve yapıldığı malzemeye göre temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Pirinç, bakır gibi ürünlerde parlatıcı kullanılmamalı, daha doğal ya da bu gibi malzemelere özel temizlik ürünleri tercih edilmelidir.

Zemzem takımı temizleme işlemi oldukça önemli bir konu olurken, büyük bir dikkat ve çaba da gerektirmektedir. Daha çok yumuşak bezlerin tercih edilmesi gerekirken, daha kalın ve sert bezle takımların çizilmesine neden olabilmektedir.

Zemzem Takımlarımızı Gördünüz mü?

Hedisam, dini eşyalar alanında bir hayli geniş bir ürün yelpazesine sahip olan bir firmadır. Bünyesinde zemzem takımı da bulunduran Hedisam, gümüş, altın renkli, porselen ve cam olan birbirinden farklı modellerini alıcılarına sunmaktadır. En güzel zemzem takımları için sitemizi ziyaret edebilir, dilediğini takımı sipariş edebilirsiniz.

Gümüş Zemzem Takımı

612,40 581,95
Zemzem Ağacı 1.Sınıf Metal İşçilikli Zemzem Takımı En x Boy x Yükseklik : 27,00 x 31,00 x 37,00 cm Dekorasyon

Gümüş-Porselen Lüks Zemzem Takımı

665,01 601,19
Gümüş&Porselen Lüks Zemzem Takımı Lüks Zemzem Takımı İçerik: 1 Adet Tepsi 1 Adet İbrik 6 Adet Bardak (Porselenli) Kullanım: Temizliğini

Telkari Zemzem Takımı

157,75 149,35
Telkari Gümüş Zemzem Takımı Ürün gümüş kaplamadır. Kullanım talimatlarına uyulduğunda ürün paslanma, kararma yapmaz ve parlaklığı kaybolmaz. Nişan,düğün,ev hediyesi olabilecek

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir