Blog

Cami Alemi Özellikleri!

Cami alemi, Türk İslam sanatının önemli bir parçası olarak bilinirken, günümüzde hemen hemen her camide kullanılması gereken cami malzemelerinden biridir. Camilerin belirli alanlarında kullanılan bu cami alemi, aynı zamanda medrese, imarethane, çarşı, mescit ve bunun gibi kubbe ile minare bulunan yapılarda da kullanılmaktadır.

Cami Alemi Özellikleri Nelerdir?

Cami alemi özellikleri, aleme ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle pirinç, bakır, kurşun gibi malzemelerin işlenmesi ile elde edilen cami alemi, hilal ya da Ayyıldız şeklinde olmaktadır.

Genel olarak cami alemi özelliklerine bakılacak olursa; cami, türbe, medrese, imarethane gibi kubbeli ve minareli yapılarda, en üst kısma yerleştirilen cami alemi, estetik bir görünümün yanı sıra mimari cami malzemelerinden biridir. Bayrak, sancak gibi anlamlarının yanı sıra kavim, topluluk gibi anlamlara da gelmektedir. Yani cami aleminin en önemli özelliklerinden biri de Müslüman topluluğunu, Türk kavmini bir sancak altında toplama gibi anlamlar ifade etmesidir.

Cami Alemi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cami alemi, camilerin ve bunun gibi dini yapıların iç ve dış dekorasyonunda kullanılan bir üründür. Dolayısıyla hem mimari tasarımı açısından, hem de manevi anlamı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Hatta her cami de en az bir dekoratif cami aleminin bulunması mimari bir zaruriyet olarak gösterilmektedir. Dolayısıyla bu denli önemli bir yere sahip olan cami alemini alırken bazı konulara dikkat etmek gerekir.

Öncelikle satın alınacak olan cami aleminin boyutunun kullanılacak olduğu alanlara göre tercih edilmesi gerekir. Örneğin; iç dekorasyonda kullanılacak olan cami alemi daha kısa ve küçük boyutlarda olurken, kubbe ve minare gibi yerlerde kullanılacak olan alemin ise daha uzun, büyük ve heybetli olması önemlidir. Çünkü kubbe ve minarelerdeki alemlerin daha ihtişamlı ve heybetli durması, tüm dikkatleri kendi üzerine toplaması gereklidir.

Cami Alemi Çeşitleri Hedisam.com’da!

Günümüzde birbirinden şık ve gösterişli modellere sahip olan cami alemi bulunabilirken, en güzel modelleri ve çeşitlilikleri Hedisam.com’da bulunmaktadır. Sizlerde camilerinizin ihtiyacı olan bu alemleri en uygun cami alemi fiyatları ile sahip olabilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca diğer pek çok cami malzemeleri için de yine sitemizden fikir ve yardım alabilir, kolaylıkla bir sipariş oluşturabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir