Blog

Cep Seccadesi Nedir?

Cep Seccadesi Nedir

Seccade, Müslümanların namaz ve sair ibadetlerini yerine getirirken kullanmış oldukları ve secde etmek üzere yere serdikleri bir tür örtü ya da yaygı olarak ifade edilmektedir. Günümüzde pek çok seccade modelleri mevcut olurken, mini cep seccadesi de bunlardan biridir.

Cep Seccadesi Nedir?

Adını ilk defa duyan pek çok kişi “cep seccadesi nedir?” diye merak etmektedir. Cep seccadesi, Müslümanların yolculuklarda yanlarında kolaylıkla taşıyabilecekleri, katlandığında cebe sığabilecek büyüklükte olan seccade türlerinden biridir. Fermuarlı bir kılıfa sahip olan bu modeller, portatif özelliği sayesinde Müslümanlara dış ortamlarda namaz kılarken kolaylık sağlamaktadır.

Genellikle katlanıp fermuarı kapatıldığında ufak bir kitap boyutuna kadar küçülen mini cep seccadesi, taşınması açısından da kolaylık sağlayabilmesi adına kılıfı ile beraber üretilmekte ve satılmaktadır.

Cep Seccadesi Nasıl Kullanılır?

cep seccadesi nedirGünümüzde pek çok kişi ve hatta üretici firma tarafından seyahat seccadesi, pratik cep seccadesi, cüzdan seccade gibi isimlerle anılan bu seccadelerin kullanımı oldukça basittir. Fermuarlı bir kılıf içerisinde satılan bu modellerde kılıfından çıkarılan ve açıldığında normal bir insanın üzerinde namaz kılabileceği boyuta gelen mini cep seccadesi, bu şekilde kullanıma hazır olmaktadır. Kullanımının ardından da aynı şekilde kılıfına sığabilecek kadar küçük olarak katlanmakta ve bu sayede yolculuklarda kolaylıkla taşınmaktadır.

Bu seccade türünün en önemli özelliklerinden biri, dayanıklı ve su geçirmez bir yapıya sahip olmasıdır. Dolayısıyla uzun yıllar boyunca kullanılabilecek türden olan bu modeller, çeşitli desenlerde, renklerde ve modellerde olabilmektedir.

Cep Seccadesi Modelleri

Tıpkı diğer seccadelerde olduğu üzere mini cep seccadelerinde de pek çok model, desen ve renk bulabilmek mümkündür. Örneğin; gül kokulu cep seccadesi, kıbleyi gösteren pusulalı cep seccadesi, lale motifli cep seccadesi, sade cep seccadesi, lüx kaymaz cep seccadesi gibi modeller, mini cep seccade örnekleri olarak gösterilebilmektedir.

Mini cep seccadesi, günümüzde işi nedeniyle devamlı olarak seyahatlere çıkan, çalıştığı yerde namaz kılmak için uygun bir yeri bulunmayan ve cuma vakitlerinde kalabalık olan camilerde avluda namaz kılmak durumunda kalan Müslümanlar için tasarlanmış olan bir modeldir. Bu gibi hallerde zor durumda kalmak istemeyen kişiler, Hedisam’ın resmi internet sitesini ziyaret ederek dilediği modeldeki cep seccadesini satın alabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir