Blog

Ferace ile Pardesü Arasındaki Farkı Biliyor Musunuz?

Ferace ile pardesu arasindaki farki biliyor musunuz

Tarihi Osmanlılara kadar dayanan ferace, bir tür tesettür giyim kıyafeti olarak bilinmektedir. İslam dininde bildirilen tesettürün bütün gerekliliklerini taşıdığından tesettürlü bayanların tercihi olan ferace, son birkaç yıldır Türkiye’de de oldukça popüler bir hal almıştır. Günümüzde ise hemen hemen her tesettürlü kadının dolabında kendine yer bulan bu kıyafet, boyu ayak bileklerine, kolları da al bileklerine kadar uzanan bir kıyafettir.

Ferace Nedir?

ferace ile pardesu arasindaki farki biliyor musunuz 1Ferace, daha çok Osmanlı Devleti döneminde kullanılan, bugün ise yeniden moda haline gelen bir tesettür giyim kıyafeti olarak tanımlanmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde yalnızca tesettürlü kadınların değil, aynı zamanda dervişlerin de giymiş olduğu bu kıyafet, tam anlamıyla tesettürün gerekliliklerini yerine getirdiğinden, elleri bileklerine kadar, boyu da ayak bileklerine kadar örttüğünden tercih edilmektedir.

Günümüzde de oldukça popüler hale gelen bu kıyafet, birbirinden farklı ferace modelleri ile karşımıza çıkmaktadır. Genellikle tek ton siyah olarak üretilen bu giysileri onlarca modelde bulabilmek mümkündür. Hatta halihazırda en güzel ferace modelleri Hedisam bünyesinde alıcılarına sunulmaktadır.

Pardesü Nedir?

Pardesü, günümüzde hem kadınların, hem de erkeklerin giymiş olduğu ayaktan omuz bileklerine kadar uzanan bir tür dış giyim, kıyafet olarak tanımlanmaktadır. Özellikle de tesettürlü kadınların dışarı giymiş olduğu bu kıyafet, pek çok farklı renk ve modelde bulunabilmektedir.

Pardesü modelleri çoğu zaman insanın vücuduna oturan ve dikkat çeken modellerle üretilmektedir. Daha çok giyimine önem verenler tarafından tercih edilirken, feraceye kıyasla fiyat bakımından daha pahalı olabilmektedir.

Ferace ile Pardesü Arasındaki Farklar

Ferace ile pardesü arasında pek çok fark bulunmaktadır. Örneğin; ferace pardesü modellerine kıyasla daha bol ve vücut hatlarını belli etmeyecek nitelikte bir dış giyimdir. Bu özelliği sayesinde ferace giyenlerin vücut hatları belli olmazken, tesettürün gerekliliklerinden biri de bu şekilde erine getirilmiş olur.

Ferace, dikkat çekmemesi amacıyla koyu renklerde ve daha sabit modellerde üretilmektedir. İşleme, süs ve desenlerde abartıya kaçılmamakta ve daha çok siyah, lacivert gibi koyu renklerde tercih edilmektedir. Pardesünün ise her rengini ve modelini bulabilmek mümkündür.

Öte yandan ferace fiyatları da pardesülere kıyasla çok daha uygundur. Bu sayede her bütçeden tesettürlü insanlara hitap edebilmektedir.

Sizlerde en güzel ve en uygun feraceleri görebilmek ve ferace fiyatları hakkında bilgi edinebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir