Blog

Hacca Gitmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hacca Gitmek İçin Ne Yapmak Gerekir

Hac, yılın belirli dönemlerinde Müslümanlar tarafından kutsal topraklar olarak kabul edilen Kabe, Mekke ve Medine’ye ziyaretlerde bulunarak, farz olan ibadetlerin yerine getirilmesi olarak tanımlanmaktadır. İslam’ın şartları arasında yer alan bu ibadet, Müslümanlar için şart kılınmıştır. Fakat bu ibadet, her Müslümanın yerine getirmekle yükümlü olduğu bir ibadet değildir. Hacca gidebilmek için belirlenen bazı şartların yerinde olması gerekmektedir.

Hacca gitmek için şartlar; evvela Müslüman olmaktır. Bunun ile beraber Müslümanın aklı baliğ olması, 18 yaşını doldurmuş olması, fiziki şartlarının yerinde olması, mali durumunun da uygun olması gerekmektedir. Kadınlar için ayrıca yanında eşi ya da mahreminin yanında olması ve boşanma iddeti, vefat iddeti gibi sürelerinin dolmuş olması da, hacca gitmek için gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

Müslümanlar için ömründe bir defa yapmak farz olan hac ibadeti, Müslümanların maneviyatına geliştirmesi için bir fırsat olarak görülürken, ayrıca manevi bir yolculuk olarak değerlendirilmektedir. Hac ibadetini yerine getirebilmek için öncelikle pek çok yükümlülüğü yerine getirmek gerekmektedir. İhrama girmek, Kabe’yi tavaf etmek, sa’y etmek, Arafat ve Müzdelife’ye gitmek, Mina’da şeytan taşlamak, Kurban Bayramı gününde hac kurbanı kesmek, tıraş olup ihramdan çıkmak ve ziyaret tavafı gerçekleştirmek haccın farz olan ibadetleridir. Ancak bu ibadetler yerine getirildiğinde hac vazifesi de yerine getirilmiş olacaktır.

Hacca Gitmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

hacca gitmek icin ne yapmak gerekirHacca gidebilmek için öncelikle ön kayıt yaptırılması gerekmektedir. Bu işlem esnasında nüfus cüzdanının fotokopisine ihtiyaç duyulmakta ve bir miktar paranın bankaya yatırılmış olması gereklidir. Banka dekonto ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile beraber müftülüğe gidilip broşür doldurulur ve bu belgeler teslim edilir. Bu sayede ön kayıt işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Ön kayıt işlemlerinin ardından kura çekimi gerçekleştirilmekte ve hacca gitmeye hak kazanan kişiler asıl kayıt işlemlerini gerçekleştirmektedir. Gidiş tarihinin belirlenmesi ile beraber hac ücretinin ilk taksiti ödenmekte ve banka dekontu, nüfus cüzdanı fotokopisi, fotoğraf ve pasaport gibi belgeler ile esas kayıt işlemleri tamamlanmaktadır. Bu şekilde hacca gidebilmek mümkündür.

Hacca Gitmek Bize Neler Kazandırır?

Müslümanların ömründe bir defa yapması farz olan hac ibadeti, evvela dini duyguları kuvvetlendiren bir ibadettir. Müslümanlara tüm zorluklara dayanma ve sabır gücü kazandıran hac, mahşer gününü hatırlatan, din kardeşliğini pekiştiren ve günahlara keffaret olan bir vazifedir. Gerek dünya gerekse ahiret ile alakalı hem kişisel, hem de sosyal yönden pek çok faydası bulunan bu vazife, aynı zamanda İslam kardeşleri arasında bir meşveret vesilesi olarak görülmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir