Blog

Mest Giymenin Faydaları Nelerdir?

Mest giymenin faydalari nelerdir

Mest, Müslümanlar tarafından kullanılan ve başta abdest olmak üzere ibadet konusunda büyük kolaylık sağlayan bir tür çorap olarak ifade edilmektedir. Özellikle de çeşitli sağlık sorunları olanların, hamilelerin, engellilerin, yaşlıların ve hatta asker ocağındakilerin dahi kullanmış oldukları mestin faydaları oldukça fazladır. Üstelik günümüzde her mevsim kullanılabilecek mest çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, İslam dinindeki hükmü ise sünnet olarak bilinmektedir.

Mest, Peygamber Efendimizin giymiş ve ashabına da giydirmiş olduğu bir giysidir. Mestler üzerin mesh yapılması caiz olduğundan abdest alırken kolaylık sağlayan mest, ayakların yeniden yıkanmasına gerek olmaksızın abdestli olunmayı sağlayabilmektedir.

Mest Giymenin Faydaları

Mest giymenin faydaları oldukça çoktur. Bunlardan biri, özellikle kış aylarında ayaktan çıkarılmadan abdest alındığı için ayakları sıcak tutmaktadır. Bu sayede ayağın üşütmesi ile meydana gelebilecek olan hastalıklarında önüne geçilmektedir. Öte yandan ayaklarındaki herhangi bir sağlık sorunu nedeni ile ayağına su değdirmemesi gereken kişiler için de faydalı olan bu giysiler, ayak sağlığını koruyabilmektedir.

Öte yandan hamile ve engelliler gibi ayağına uzanması zor olan kişilere de büyük kolaylık sunan mestler, bu açıdan da fayda sağlayabilmektedir. Mest giymenin faydaları elbette ki bu kadarla sınırlı kalmazken, evde, camide, sokakta, çarşıda, pazarda, hemen her yerde mestin ayaktan çıkarılmasına gerek olmadan abdest alabilmeye imkan sunulmaktadır.

Neden Mest Giymelisiniz?

Mest, ayakları bilekleriyle beraber örten bir tür ayakkabıya verilen isimdir. Mest yumuşak deriden imal edilmiş, konforlu ve üzerinden mesh edilebilmeye imkan sağlayan bir ayakkabı çeşidi olarak bilinmektedir. Mestler, yeterli miktarda kalınlıkta, suyu hemen içeri çekmeyen, deri veya keçe gibi malzemeden yapıldıkları için oldukça avantajlıdırlar. Ayrıca mest üzerine mesh edilebilmektedir. Mestler üzerine meshetmek yolculuk halinde bulunan kadın ve erkek her müslüman için caizdir.

Kalın, oldukça dayanıklı ve uzun bir yol yürümeye imkan veren mestler, ayakları terletmez ve içine su çekmez özelliktedirler. Mestlerin topukları örtecek ve ayakları göstermeyecek şekilde olması gerekmektedir. Mesh işlemi ise mestin üzerine yapılmalıdır, mestlerin altına mesh edilmez. Mestler suyu altına geçirmemelidir aksi halde mesh işlemi geçerli sayılmamaktadır. Ayrıca mest kullanımında ayakların ön kısmında en az üç parmak miktarının mevcut olması gerekmektedir. Mestleri mesh ederek abdest aldıktan sonra, abdestli iken ayağından her iki mestini veya birisini çıkaran bir kişinin, hades (abdestsizlik hâli) ayağına geçmiş kabul edildiğinden abdestini bozmadan ayaklarını yıkayıp tekrar mestleri giymesi gerekir.

Mestler Su Geçirir mi?

Mest dayanıklı oluşu, sağladığı rahatlık ve kolay kullanımı sebebi ile geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Ofis ortamında çalışanlar, açık alanda çalışanlar, ev hanımları gibi soğuk ve sudan korunmak isteyen tüm kullanıcılara hitap etmektedir. Mestler özel yapısı sebebi ile kesinlikle su geçirmez özelliktedir. Termal ve elastik yapısı ile ayağı ve bileği sararak kas ve eklem ağrılarını engellemektedirler. Ayrıca mestler -30 dereceye kadar sıcak tutmaktadırlar. Kullanılan kumaş elastik olması sebebiyle çorap gibi ayağı sararlar. Her türlü ayakkabı ile giyilmeye imkan tanırlar.

Ürünün imalatında kullanılan ham maddesinden kaynaklanan koku rahatsızlık verdiği taktirde ise 30 derece ılık suda yıkandığında koku tamamen gider. Mest giyilmeden önce ince pamuklu çorap giyilmesi tavsiye edilmektedir. Makine ve elde ılık su ile yıkanma imkanı vardır. 10 derece ve altındaki sıcaklıklarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Abdest alındıktan sonra ayak kurulanıp, ince kuru bir pamuklu çorapla giyilmesi tavsiye edilmektedir. Temizlenmesi son derece kolaydır, makinede yada elde ılık su ve sabunla ters çevirerek yıkanma imkanı vermektedir.

Mest Nereden Satın Alınabilir?

Mest Giymenin Faydaları NelerdirGünümüzde mestler çeşitlilik gösterebilirken, İslam dininde nemli bir yere sahip olan ve Müslümanlara abdest alımını kolaylaştıran bu giysileri daha çok dini malzemeler satışı gerçekleştiren mağazalardan ya da e – ticaret sitelerinden temin edebilmek mümkündür. Bunlardan biri de Hedisam.com olarak gösterilebilmektedir. Mest fiyatları bakımından da piyasanın en uygunu olan Hedisam.com, her Müslümanın bütçesine hitap edebilmektedir.

En Kaliteli ve Uygun Mest Modelleri İçin Hedisam’ı Ziyaret Edebilirsiniz!

Hedisam.com, müşterilerine her türlü dini malzeme, hac malzemeleri ve mest modelleri ile hizmet veren bir e – ticaret sitesi olarak ifade edilmektedir. Bu alanda uzun zamandır hizmet veren Hedisam, en kaliteli ürünleri kendi çatısı altında toplamakta ve müşterisine sunmaktadır. Bunlardan biri de mest modelleridir.

Hedisam bünyesinde en şık ve kaliteli mest çeşitlerini ve modellerini bulabilmek mümkün olurken, mest fiyatları da oldukça uygundur. İhtiyacınız olan mestin temini içi Hedisam ideal bir tercih olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir