Blog

Mest ile Uyumak Abdesti Bozar mı?

Mest ile uyumak abdesti bozar mi

Mest, İslam dinine mensup olan insanların ayaklarına giymiş olduğu, topukların tamamını örten ve bileklerine kadar uzanan bir ayakkabı türü olarak ifade edilmektedir. Peygamber Efendimiz zamanından bu yana kullanılagelen mest bugün binlerce Müslüman tarafından kullanılmaktadır. İnsanlara abdest alışı kolaylaştırmakta ve ibadetlerine yardımcı olmaktadır. Günümüz birbirinden farklı mest çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, bunlardan bazıları deri mest, çorap mest ve termal mesttir.

Mest ile Uyumak Abdesti Bozar mı?

Günümüzde Müslümanların mestler ve mest üzerine mesh ile alakalı merak ettiği pek çok konu bulunmaktadır. Bunlardan biri de “Mest ile uyumak abdest bozar mı?” sorusunun cevabıdır. Meshin hükümlerine ve şartlarına bakıldığında abdesti bozan her şey meshi bozmaktadır. Uyku ise abdesti bozan şeyler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla abdestin bozulmasında mest ile uyumak durumunun bir etkisi bulunmazken, genel olarak uyumak abdesti bozmaktadır.

Fakat yolcu olma durumunda rivayet edilen bir hadis-i şerife göre mest ile uyumak abdesti bozmamaktadır. Safvan b. Ashal tarafından rivayet edilen hadis-i şerifte; Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, yolculukta veya yolcu olduğumuz zaman -cünüplük hâli bunun dışındadır-, (abdestli olarak giydiğimiz takdirde), büyük ve küçük abdest bozmak ile uyku uyumak gibi hallerde üç gün ve üç gece (yetmiş iki saat) çarıklarımızı çıkarmamamızı bize emrederdi.” (Tirmizî; hadis no: 96) buyrulmuştur.

Meshi Bozan Şeyler Nelerdir?

Mest ile Uyumak Abdesti Bozar mıMeshi bozan şeylerin başında abdesti bozan her durum gelmektedir. Bunun yanı sıra meshin süresinin dolması, mestlerin ayaktan çıkması, herhangi bir mest üzerinde küçük 3 parmak geçebilecek kadar açıklık olması ve gusül abdesti gereken durumların oluşması gibi durumlar, yine meshin bozulduğu durumlar arasında yer almaktadır.

İhtiyacınız Olan En Uygun Mestleri Hedisam’da Bulabilirsiniz!

Günümüzde mest modelleri onlarca farklı alternatife sahip olabilmektedir. Bunlar termal mest, koyun, keçi ya da sığır derisi mest ve çorap mest olarak gösterilebilirken, bu modellerden bazıları yazın, bazıları ise kışın daha rahat kullanılabilmektedir.

Hedisam bünyesinde de bulabilmenin mümkün olduğu mest türleri ve modelleri en uygun fiyat garantisi ile alıcılarına sunulmaktadır. İhtiyacınız olan her türlü mest modeli ve mest fiyatları hakkında bilgi edinebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir