Blog

Namaz Kılarken Takke Takmak Farz mı?

Namaz kilarken takke takmak farz mi

Takke, İslamiyet’te erkeklerin namaz kılarken ve ibadet ederken başına geçirmiş olduğu bir tür aksesuar olarak ifade edilmektedir. Başın saç kısmını kaplayan ve alnını açık bırakan takke, kullanılması oldukça faziletli olan bir dini malzemedir. Günümüzde birbirinden farklı pek çok takke çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, en sık tercih edilen türleri ise dantel, kalıp ve kadife takkelerdir.

Namaz Kılarken Takke Takmak Farz mı?

İslam dinine mensup olan kişilerin ya da gayrimüslimlerin takke ile alakalı en çok merak ettiği konulardan biri de “namaz kılarken takke takmak farz mı, sünnet mi?” sorusunun yanıtıdır. Namazda takke takmanın hükmü farz değil, ancak sünnettir. Buna göre hiçbir Müslüman erkek namaz kılarken takke takmak zorunda değildir. Tercihe göre takılabileceği gibi, takılmadan da namazın eda edilebilmesi mümkündür.

Namazda Takke Takmanın Hükmü Nedir?

Namaz Kılarken Takke Takmak Farz mıNamazda takke takmanın hükmü elbette ki sünnettir. Peygamber Efendimizin her namaz esnasında takke ya da sarık kullandığı pek çok ravi tarafından rivayet edilmektedir. Bunun yanı sıra namazda takke takmak ile alakalı pek çok hadis-i şerif de rivayet olunmuştur.

İslam dini Müslümanlar için namazda takke ya da sarık takmak ile alakalı hiçbir zaruriyet getirmemiştir. Fakat buna karşın çeşitli kaynaklardan rivayet edilen hadis-i şerife göre Peygamber Efendimiz; “Sarıkla kılınan iki rekat namaz, sarıksız kılınan yetmiş rekat namazdan daha hayırlıdır” buyurmuştur. Tırmizi, Libras, 42 kaynaklı rivayete göre ise; “Müşriklerle aramızdaki fark, kalansövenin üzerine sardığımız sarıktır.” Buyurmuşlardır. Buralardaki sarık ve kalansöveden murat takke ve sarıktır.

En Kullanışlı Takke Modelleri İçin Hedisam’ı Ziyaret Edebilirsiniz!

Müslüman erkeklerin namaz kılarken takke kullanması daha evla, yani daha hayırlı olmaktadır. Bu doğrultuda Müslümanlara hizmet veren Hedisam, birbirinden şık ve kaliteli takke modellerini alıcılarına sunmaktadır.

Hedisam.com üzerinden alıcılarına sunulan takkelerin modelleri hakkında bilgi vermek gerekirse; orlon papak, el örgüsü takke, hacı papak, el örgüsü dantel takke, keçeli papak, kubbeli papak ve Osmanlı fes gibi modeller, Hedisam bünyesinde yer alan modellerdir. Üstelik fiyat bakımından da oldukça uygun olurken, müşteriler bütçesine en uygun takkeyi tercih ederek kolaylıkla sipariş oluşturabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir