Blog

Rahle Nedir?

Rahle nedir

Müslümanlar için önemli bir yere sahip olan rahleler, günümüzde önemli bir ihtiyaç ve cami malzemeleri olarak ifade edilmektedir. Hemen hemen her camide bulunması gereken malzemelerden olan rahle, pek çok farklı desen ve modellerde olabilmektedir. Üstelik çeşitli ağaçların oyulması ile elde edilebileceği gibi, plastik, gümüş ve metal malzemelerden de elde edilebilmektedir.

Rahle Nedir?

Rahle nedir?” sorusunun cevabı, günümüzde pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Rahle, başta kutsal kitabımız olan Kur’anı Kerim olmak üzere, üzerinde önemli kitapların okunmuş olduğu bir tür katlanabilen küçük masa olarak tanımlanmaktadır. Türk İslam sanatında önemli bir yere sahip olan rahle, genellikle ahşap oymacılığı ile elde edilmektedir.

Daha çok Kur’anı Kerime bir saygı nişanesi olarak üretilen ve kullanılan rahle, katlanabilir olması nedeniyle kaliteli malzemeler gerektirmektedir. Bunun için de ceviz, abanoz, ıhlamur ve meşe gibi ağaçların gövdesinden yapılmaktadır. Her birinde birbirinden şık motifler bulunan bu rahleler, önemli cami malzemeleri arasında yer almaktadır.

Rahle Çeşitleri Nelerdir?

rahle nedir 1Rahleler, pek çok farklı malzemeden üretilebildiği için pek çok farklı rahle çeşitlerine sahiptir. Örneğin; ıhlamur, abanoz, ceviz, meşe, plastik, gümüş, cam, ve bunun gibi malzemelerden elde edilen rahleler, rahle çeşitleri olarak gösterilebilirken, ayaklı asansörlü rahleler, masaüstü rahle ve yer rahlesi de, yine rahle çeşitleri arasında yer almaktadır.

Rahle çeşitlerinden her birinin kullanım alanı farklı olurken, özellikleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Asansörlü Rahlelerin Avantajları

Ayarlanabilir asansörlü rahle, ahşaptan imal edilen ve üzerine Kuran konulabilen gereçlerdir. Üretiminde estetik açıdan farklı oyma teknikleri kullanılabilmektedir. Genellikle kızıl çam ağacından üretilen bu rahlelerde hat yazısı olarak yazılmış Allah ve Muhammed yazısı bulunmaktadır. Bu ürünler uzun yıllar zarar görmeden kullanıma uygundur ve zaman içinde herhangi bakteri ve ağaç kurtuna maruz kalmaması için özel yağlar ile kaplanmaktadırlar. Ahşap rahlelerin tasarımı her ortama ve duruşa uyumlu olması için kademeli olarak eğim ayarına sahip olması optimum kullanım rahatlığı sunmaktadır. Genellikle tablaya 90 derece eğim verilebilir şekilde tasarlanmaktadırlar.

Ayarlanabilir asansörlü rahlelerde, stand üzerine konulan kitap, duruş açısının kişiye göre ayarlanabilir olması sayesinde konforlu bir kullanım sağlamaktadır. Ayarlanabilir eğim ayarının otururken kitap okumak isteyenlerin diledikleri gibi ayar yapma ihtiyaçlarına cevap vermesi de oldukça önemli bir avantajdır. Bu özellik sayesinde Kuran okurken ihtiyaç duyulan eğim açısı ile kanepede, yerde, masada kitap okunacak eğim açısı farklılaştırılarak maksimum konfor elde edilebilmektedir. Maksimun 100 cm yüksekliğe kadar kaldırılabilme ve minimun 45 cm alçaklığa indirebilme imkanı sunmaktadır. Ayıca kitap okuma standı üzerinde yer alan sayfa tutucular ile özellikle büyük sayfalı, küçük puntolu kısacası uzun sürede okunan kitaplarda ellerinizin serbest kalmasına ve yorulmamasına yardımcı olmaktadır.

Kaliteli ve En Uygun Rahle Modelleri Hedisam’da!

Hedisam.com, dini malzemeler ve cami malzemeleri konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet sunmaktadır. Birbirinden farklı ve şık rahle modellerini alıcıların sunan Hedisam, kaliteli ürün ve uygun fiyat imkanı sağlamaktadır.

Hedisam’ın rahle modelleri arasında sıklıkla gördüğümüz ıhlamur rahle modelleri, usta oyma işçiliği ile elde edilen modellerdir. Oldukça şık ve kullanışlı olan bu rahleler, her ecde ya da camide bulunması gereken modellerdendir.

Camiler için gerekli olan modellerden bir diğeri de asansörlü rahle modelleridir. Sahip olduğu mekanizması sayesinde ister otururken, ister ayakta kullanılabilen bu model, büyük kolaylık sağlayabilmektedir.

Hedisam’ın bir başka rahle modeli de gümüş ve taş süslemeli modellerdir. Genellikle hediyelik rahle olarak tercih edilen bu modeller, oldukça şık ve gösterişli bir tasarıma sahiptir.

Diğer pek çok rahle modeli için de Hedisam.com’u ziyaret ederek sipariş oluşturabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir