Blog

Seccade Nasıl Yıkanır?

Seccade Nasıl Yıkanır

Üzerinde bir Müslümanın namaz kılabileceği kadar büyüklükte olan ve bu amaç doğrultusunda kullanılan yer örtüsüne seccade adı verilmektedir. Kumaş, hayvan postu, halı, kilim ve bunun gibi pek çok türü bulunan seccade örnekleri, namaz kılınan ve secde edilen yerin temizliğinden emin olayı sağlamaktadır. Namaza temizlik bu denli önemli olurken, hatta namazın gerekliliklerinden olurken, seccade temizliği de bir o kadar önemlidir.

Seccade Nasıl Olmalı?

Öncelikle Müslümanların seccade seçiminde dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Gerek sağlık açısından, gerek kalitesi bakımından, gerekse namazın şüpheye düşmemesi açısından seccade seçimi oldukça önemlidir.

Günümüzde oldukça zengin alternatiflere sahip olan seccade modelleri, renk renk, desen desen tasarımlara sahip olmaktadır. Üzerinde cami, Kabe – i Muazzama gibi resimlerin yere serilmesi ve üzerinde namaz kılınması mekruh olarak kabul edilmektedir. Bunun ile beraber ithal edilen pek çok seccadenin deseninde gizlenmiş hac işaretleri, papaz suretleri ve bunun gibi namazı şüpheye düşürecek etkenlere rastlanmıştır dolayısıyla bu gibi durumlara karşı seccade seçiminde dikkatli olunması gereklidir.

Bunun ile beraber kaliteli ve sağlıklı bir seccade seçimi için üretiminde kullanılan malzemeler hakkında bilgi edinilmesi de faydalı olacaktır.

Seccade Nasıl Yıkanır?

seccade nasil yikanir 1“Seccade nasıl yıkanır?” sorusunun cevabı, özellikle halı seccade, kilim seccade ve kalın kadife seccade gibi modellere sahip olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Seccadenin uzun ömürlü olması ve özelliklerini kaybetmemesi açısından temizliği oldukça önemlidir.

Günümüzde genellikle ev hanımları seccade temizliğini çamaşır makineleri ile sağlarken, seccadesinin uzun ömürlü olmasını isteyen kişiler kuru temizleme ya da halı yıkama gibi yöntemleri tercih etmektedir. Bunun nedeni ise bazı seccade çeşitlerinin sıradan bir çamaşır makinasında tüm özelliklerini yitiriyor olmasıdır.

Seccade Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat!

Seccade temizliğinde kuru temizleme ya da halı yıkama gibi yöntemler için imkanı olmayan kişilerin mutlaka elde yıkama yapması tavsiye edilmektedir. Özellikle ılık suda beyaz sabunla yıkanması, seccadenin boya atma gibi durumunu ortadan kaldıracaktır. Bunun ile beraber çamaşır makinesinin elde yıkama özelliği olan hanımlarda bu program ile seccadesini yıkaması mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra seccadelerin bezle silinerek temizlenmesi de mümkündür. Bu gibi durumlarda hanımlar, ıslak ve sabunlu bez yardımıyla seccade temizliğini gerçekleştirebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir