Seccade

125 sonuçtan 1-24 arası gösteriliyor

Sayfa Başı 9 12 18 24

Seccade

Müslümanlar indinde önemli bir yere sahip olan seccade, ibadet ederken, namaz kılarken ve Hz. Allah’ı zikrederken kullanılan bir tür araç ya da ihtiyaçtır. Yapılan ibadetlere yardımcı olma amacı taşıyan seccadeler halı seccade, kumaş, hayvan postu, kilim ve benzeri bir görünüme sahip olurken, günümüzde de sıklıkla tercih edilen bu seccade modelleri ibadet edilecek olan yere serilerek kullanılmaktadır.

Seccadelerin genel büyüklüğü bir insanın üzerinde namaz kılabileceği kadar olmaktadır. Eski zamanlar dokumacıların kasnaklarda dokuyarak ürettiği seccadeler şimdilerde ise fabrikalarda otomatik makinelerle dokunarak Müslümanlara sunulmaktadır.

Seccade Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarihte oldukça eski çağlara dayanan seccade, namazın şartlarından olan namaz kılınacak yerin temizliğini sağlamak amacıyla kullanılan ve ibadet edilecek yere serilen bir tür yaygı, örtü, kilim ya da halı olarak ifade edilmektedir. Eski zamanlar hayvanların postundan, hasırdan, kilimden ya da halı gibi malzemelerden elde edilen seccade, günümüzde ise gelişen teknoloji ile beraber özel makinelerde dokunarak üretilebilmektedir.

Seccade modelleri çoğu zaman üzerinde yetişkin bir insanın namaz kılabilecek büyüklükte olurken, bazen de çocukları namaza teşvik edebilmek amacıyla ancak bir çocuğun namaz kılabileceği büyüklüğe sahip olabilmektedir.

Öte yandan seccade modelleri, Müslümanlar indinde genellikle namaz ibadetleri için kullanılmaktadır. Peygamber Efendimiz zamanında da Müslümanların büyük çoğunluğu evlerinden Mescid-i Aksa’ya giden cemaatin yanların seccade götürdüğü ve bu yaygıların üzerinde namaz kıldığı rivayet edilmektedir.

Seccadenin Kullanılma Amacı Nedir?

Seccade modellerinin kullanımındaki amaç, namaz kılınacak ve secde edilecek olan yerin temizliğinden emin olunmasıdır. İslam dininde namaz Müslümanlar üzerine farz kılınırken, kılınan namazların da kabul olması için bazı şartlar kılınmıştır. Namaz mahallinin ve secde edilecek olan yerin temizliği de namazın şartlarından biri olarak emredilmektedir. Bu nedenle de Müslümanların namazını tehlikeye sokmamak adına seccade modelleri kullanarak üzerine düşen farzı yerine getirmesi gerekmektedir.

Genel olarak seccade kullanmanın hükmüne bakılacak olursa; Rasulullah S. A. V.’in hasır ya da tabaklanmış hayvan postu üzerinde namazını eda ettiği rivayet edilmektedir. Bu gibi rivayetlerden yola çıkarak seccadenin hükmünün sünnet olduğunu söyletebilmek mümkündür.

Seccade Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde seccadeler pek çok farklı türde üretilebilmektedir. Desenli seccadeler, desensiz seccadeler, işlemeli seccadeler, hasır seccadeler, kilim seccadeler, halı seccadeler, kadife seccadeler, simli broker seccadeler, tafta seccadeler, cep seccadesi, çocuk seccadesi ve hira seccade, seccade çeşitleri olarak gösterilebilmektedir.

Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan seccade çeşitleri, sahip olduğu kalitesi ve kullanım ömrünün uzun olması ile dikkat çekmektedir. Genel olarak bu türden seccade modellerini incelemek gerekirse, günümüzde en çok tercih edilen seccade çeşitleri şu şekildedir:

  • Tafta Seccadeler

Tafta seccadeler, günümüzde insanların sıklıkla tercih etmiş olduğu seccade modellerinden biridir. Pek çok farklı renk ve desen alternatifine sahip olan bu seccade modellerini Hedisam bünyesinde bulabilmek mümkün olurken, genellikle ince ve kaliteli yapısı sayesinde yaz aylarında tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra hac, umre ve mevlüt gibi programlarda misafirlere sunabilmek için ideal bir hediyelik olarak da tercih edilebilen bu modeller, seccade fiyatları bakımından da oldukça uygundur.

  • Düz ve Desensiz Seccade

Düz ve desensiz seccade de sıklıkla karşılaştığımız modellerden biridir. Genellikle namaz esnasında insanların dikkatini dağıtmamak, namazın huşusunu ve sevabını kaçırmamak amacıyla tasarlanan bu desensiz seccade modelleri, 7’den 70’e herkesin kullanabileceği niteliklere sahiptir. Üstelik kaliteli düz seccade olarak da tercih edilebilmektedir.

  • Halı Seccade

Kaliteli seccade denildiğinde akla ilk gelen seccade modelleri halı türünden olan modellerdir. Halı seccade günümüzde hemen hemen her evde yer alan bir model olmakla beraber kullanım ömrü oldukça uzun olan bir modeldir. Genellikle halı dokuma makinelerinde özel olarak dokunduğunda uzun yıllar boyunca yıpranmadan ya da zarar görmeden kullanabilmek mümkündür.

İnsanların değer verdiği insanlara hediye edebileceği özel bir seccade olan halı seccade, ayrıca pek çok farklı çeşidi ve modeli ile de dikkat çekebilmektedir. Kimi modeller sade ya da desenli olurken, kimi modellerde kıbleyi tespit edebilmek için pusulaya da yer verilebilmektedir.

  • Kadife Seccade

Yine hemen her evde görebilmenin mümkün olduğu seccade çeşitlerinden bir diğeri de kadife seccadelerdir. Halıya benzer kaliteli yapısı ile tercih sebebi olan kadife seccadeler, Müslümanların uzun ömürlü olarak kullanabildiği seccade modellerinden biridir. Üstelik kadife seccade fiyatları sanıldığı kadar pahalı olmadığından her bütçeye de kolaylıkla hitap edebilmektedir.

Günümüzde hac, umre ya da okunan mevlütlerin ziyaretlerinde de hediyelik ihtiyacını karşılayabilecek niteliklerde olan kadife seccadeler tesbih ve zikirmatik gibi hediyeliklerle de bir araya getirilerek seccade seti halinde Müslümanlara sunulabilmektedir.

  • Çocuk Seccadesi

Çocuk seccade, çocuklara namaz sevgisi aşılamak ve küçük yaşlardan itibaren namaza alışkanlığı kazandırmak amacıyla tasarlanan ve üretilen seccade çeşitlerinden biridir. Boyutları genellikle 4 ila 10 yaş arasındaki çocukların üzerinde namaz kılabilecek kadar büyüklüğe sahip olan bu modeller, seccade fiyatları bakımından da uygun olması ile tercih edilmektedir.

Ayrıca çocuk seccadeleri kendi arasında da seccade çeşitlerine ayrılabilmektedir. Kimileri keçeden, kimileri kadife dokumadan, kimileri ise simli broker kumaştan üretilerek çocukların dikkatini çekmesi amaçlanmaktadır.

  • Cep Seccadesi

Cep seccadesi, genellikle sık sık iş seyahatlerine çıkan ya da çeşitli nedenlerden dolayı seyahat etmek durumunda olan Müslümanlar için tasarlanmış seccade modellerindendir. Fermuarlı bir kılıfa sahip olan bu seccadeler katlandığında cebe sığabilecek kadar küçülürken, bu modellerde pusulaya sahip olan seccade çeşitleri bulabilmek de mümkündür. Ayrıca her yerde yanınızda taşıyabileceğiniz bu seccade fiyatları da oldukça uygun olabilmektedir.

  • Hasır Seccade

Hasır seccade, çoğu zaman camilerde kullanılan bir modeldir. Genelde Cuma namazı, bayram namazı gibi cemaatin en kalabalık olduğu günler için ihtiyaç haline gelen hasır seccade, büyük boyutlara sahip olması ve cami avlularında üzerinde birden fazla kişinin namaz kılmasını sağlayabilmektedir. Hasır seccade fiyatları ise seccadenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

  • Kilim Seccade

Müslümanların uzun ömürlü kullanabilmek amacıyla tercih ettiği bir diğer model ise kilim seccadelerdir. Kilim seccadeler tercihe göre özel tesbih ya da takkeler ile de bir seccade seti haline getirilerek kullanılabilmektedir. Üstelik bu seccade takımına Hedisam bünyesinden ulaşarak sevdiklerinize özel ve kıymetli bir hediyelik sunabilir, onları mutlu edebilirsiniz.

  • Şipinger Seccade

Sıklıkla tercih edilen başka bir seccade türü ise şipinger seccadelerdir. Çoğu zaman püskül detaylarına sahip olan şipinger seccadeler, genellikle seccade fiyatları bakımından uygun olduğu için tercih edilmektedir. Özellikle de hac, umre ve mevlüt programlarının vazgeçilmez hediyelikleri olarak tercih edilirken, çoğu zaman misafirlere seccade takımı olarak hediye edilmektedir.

Seccade kullanımı yalnızca Müslümanlara özgü bir durumdur. Namazın üzerine farz olduğu kişiler daha temiz yerlerde ve emin olarak farzı yerine getirmek için seccade üzerinde secde etmeyi ve namazını eda etmeyi tercih etmektedir. Üstelik birbirine değer veren insanlar için de özel ve manevi değeri yüksek bir hediyelik seccade olarak da satın alınabilen bu seccadeler, büyük bir sevaba nail olma imkanı da sunabilmektedir.

Sizlerde gerek sevdikleriniz, değer verdikleriniz, gerekse kendiniz için en özel seccadeyi Hedisam’da bulabilir, farklı kategorilerden seccade fiyatlarını inceleyerek sipariş oluşturabilirsiniz.