Blog

Takke Çeşitleri!

Takke cesitleri

Takke, Müslüman erkeklerin namaz kılarken kullanmış oldukları bir baş örtüsüdür. Peygamber Efendimizin bir sünneti olarak bilinen ve İslamiyet’teki hükmü sünnet olan takke, günümüzde de pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Eski çağlardan günümüzde kadar kullanılagelen bu örtü, bugün birbirinden farklı takke çeşitleri ile alıcılarına sunulmaktadır.

Günümüzde en sık karşılaştığımız takke çeşitlerinden bahsetmek gerekirse; kalıp takke, bez takke, kumaş takka, kadife takke, kışlık takke, el örgüsü dantel takke ve kubbeli takke bunlardan yalnızca bazılarıdır. Takke modelleri olarak da nitelendirilen bu takkeler, farklı renk alternatiflerine de sahip olabilmektedir.

Takke Çeşitleri

  • Kalıp takke

Kalıp takke, insanların dantel takkeden sonra en sık kullanmış oldukları takke modellerinden biridir. Kalın bir yapıya sahip olan ve adından da anlaşılacağı üzere kalıp halinde duran bu model, en kullanışlı ve uzun ömürlü modeller arasında yer almaktadır. Sade renklerde olabileceği gibi desenli ve işlemeli modellerini bulabilmek de mümkündür.

  • Kadife takke

Kadife takke, kalıp takke modeline benzeyen bir modeldir. Kadife kumaştan elde edilen, siyah, lacivert, yeşil, bordo ve kahverengi gibi renk alternatiflerine sahip olan bu takke modeli, yine en şık hediyelik takke olarak tercih edilebilmektedir. Üstelik bu modeldeki takke fiyatları da oldukça uygundur.

  • Kubbeli takke

Kubbeli takke, kalın takkelerin tepe kısmının kubbeye benzer yuvarlak halde dikilmesi ile elde edilmektedir. Oldukça şık bir model olan kubbeli takke, bez, kadife, kalıp ve bu gibi farklı modellerde üretilebilmektedir.

  • Kumaş takke

Takke fiyatları bakımından en uygun modellerden biri de kumaş takkedir. Bez takke olarak da ifade edilebilen kumaş takke, ince bir yapıya sahip olması ile bilinmektedir. Ayrıca hem kullanışlı, hem de uygun bir model olarak kullanılabilmektedir.

  • Kışlık takke

Kışlık takke ise genellikle hacılar tarafından kullanılan, el örmesi ya da makinede üretilen yün takkelerdir. Papak olarak da nitelendirilen bu takkeler, günümüzde daha çok hacı takke adı ile bilinmektedir. Desenli, sade ya da orlon modellerini bulabilmek mümkündür.

  • Dantel Takke

Günümüzde insanların en sık kullanmış olduğu takke modellerinden bir diğeri de dantel takkedir. El örmesi ya da makine dokuması olarak satışa sunulan bu takkeler, en önemli dini malzemeler arasında yer almaktadır. Üstelik oldukça şık bir hediyelik olurken, pek çok renk seçeneğini bulabilmek de mümkündür.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir