Blog

Takke Nasıl Takılmalı?

Takke nasil takilmali

Takke, Müslüman erkeklerin namazını eda ederken başına takmış olduğu, saç kısmını örten ve alın kısmını açık bırakan bir tür baş örtüsüdür. Aksesuar olarak da ifade edilen takke, İslamiyet’te sünnet olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle takke takılmadan da namaz kılmak mümkündür. Ancak bu durum namazın mekruhları arasında yer almaktadır.

Takke, birbirinden farklı şekillerde ve modellerde üretilebilen bir baş örtüsüdür. Takke çeşitleri olarak da ifade edilen bu modeller, genellikle kalıp takke, dantel takke, el örgüsü takke, orlon papak, hacı papağı ve kadife takke gibi modeller olarak örneklendirilebilmektedir.

Takke Nasıl Takılmalı?

Takke Nasıl TakılmalıTakke nasıl takılmalı?” sorusunun cevabı, günümüzde insanların sıklıkla araştırmış olduğu konulardan biridir. Takkenin nasıl kullanıldığı, nasıl takıldığı konusunda pek bilgi sahibi olmayan kişiler için önemli bir konu olan bu sorunun yanıtı, daha bilinçli bir takke kullanımı için gereklidir.

Takke kullanımının İslam dinindeki hükmü sünnettir. Her ne kadar kullanılması zaruri olmasa da, kullanılmadığı takdirde mekruh olmaktadır. Yani namazın sevabını azaltmaktadır. Dolayısıyla her Müslüman erkeğin namaz kılarken takke kullanması evladır.

Öte yandan takkenin kullanılma usulü de oldukça önemlidir. Takke kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu saçların secdeye değmemesi, ancak alnın değmesidir. Bu nedenle de takke modelleri alnı açık bırakacak ve saçları kaplayacak şekilde üretilmektedir. Buna göre takkenin takılma usulü, önce bulunan saçların tümünün takke içine alınması ve alnın açık bırakılması şeklindedir. Takke takmanın sevabına nail olabilmek için bu usule dikkat etmek gerekir.

Ne Zaman Takılır?

Takkenin takılma zamanı, Müslüman erkeğin namazını eda etmek üzere Hz. Allah’ın huzuruna duracağı zamandır. Camilere, mescitlere, ibadethanelere gelen ya da evinde namaz kılmaya niyetlenen Müslüman erkek, namaza niyet etmeden hemen önce takkesini takmalı ve bu şekilde namaza durmalıdır. Bazı kişiler ise namaz dışında da takke takabilmektedir.

Neden Takılır?

Müslüman erkeklerin namaz kılarken takke takmasının en önemli nedeni Peygamber Efendimizin sünneti oluşudur. Bu sünnet yerine getirilmediği takdirde namazın mekruhlarından biri gerçekleştirilmiş olur ki, bu da namazın sevabını azaltır.

Günümüzde takke çeşitleri değişiklik gösterirken, her Müslümanın kendine uygun bir takke çeşidi bulabilmesi mümkündür. Ayrıca en kaliteli takke çeşitleri için Hedisam.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir