Blog

Takke Sarık Yerine Geçer mi?

Takke sarik yerine gecer mi

İslam dininde önemli bir yere sahip olan takke, Müslüman erkeklerin namaz kılarken başını örttükleri bir örtüdür. Geçmişten günümüze kadar ulaşan bu örtü, namazda başın saç kısmını kaplayarak örtmekte ve alın kısmının açık kalmasını sağlamaktadır. Genellikle iplikten örülerek elde edilen takke, günümüzde makinelerde dokunmakta ya da çeşitli kumaşların dikilmesi ile elde edilebilmektedir.

Takke Sarık Yerine Geçer mi?

Müslüman erkeklerin namaz kılarken bir sünneti yerine getirmek ve namazın sevabını artırmak için takke kullanmaktadır. Takke takmadan namaz kılmak mekruh olarak bilinmektedir. Bu konuda Müslüman erkeklerin merak ettiği konulardan bir diğer ise “Takke sarık yerine geçer mi?” sorusunun yanıtıdır.

Takke ile sarık birbirinden farklı olan baş örtüleridir. Her ikisi de namazda kullanılabilen ve sünneti yerine getirmeye yardımcı olan eşyalardır. Ancak takkenin sarık yerine geçmesi söz konusu değildir. Zira sarık, takkeye kıyasla daha faziletli bir örtüdür. İ. Maverdi kaynaklı bir rivayete göre Peygamber Efendimiz; “Takke üzerine sarık sarmak müşriklerle aramızdaki farktır. Sarığın her dolaması için bir nur ihsan olunur.” buyurmuşlardır.

Takke ile Sarık Arasındaki Fark Nedir?

Takke Sarık Yerine Geçer miTakke ile sarık arasında pek çok fark bulunmaktadır. Takke çeşitleri oldukça fazla olurken sarık yalnızca bir tanedir. Öte yandan adından da anlaşılacağı üzere sarık başa dolanan beyaz renkli, uzunca bir bez parçasıdır. Takke ise yarumküre şeklinde olan bir tür başörtüsü olarak ifade edilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra takke ile sarık arasındaki bir başka fark ise birinin diğerinden daha faziletli olmasıdır. Sarık, takkeye kıyasla daha faziletli olurken, müşrikler ile Müslümanlar arasındaki farkı da ortaya koymaktadır.

Takke Çeşitleri Nelerdir?

Takkeler, üretiliş şekli ve malzemesine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Yün hacı takkesi, dantel takke, el örmesi takke, bez takke, kubbeli takke, kalıp takke ve kadife takke, takke çeşitleri olarak gösterilebilmektedir.

Pek çok dini malzeme ile hizmet veren Hedisam bünyesinde takke çeşitlerini de bulabilmek mümkündür. Orlon papak, el örmesi hacı papak, dantel takke bunlardan yalnızca bazılarıdır. Birbirinden şık takke modellerini görebilmek ve fiyatları hakkında bilgi edinebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz modeli kolaylıkla sipariş edebilir, kısa sürede kapınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

2 “Takke Sarık Yerine Geçer mi?”üzerine düşünceler

  1. Mustafa dedi ki:

    Selamu aleyküm özel istek üzerine istediğim şekilde özel tasarim kullah yaparmisiniz?

  2. Mustafa Alemdaroğlu dedi ki:

    En üstteki takkeleri çok beğendim varmı elinizde?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir