Blog

Torunlarınıza Miras Kalacak Kaliteli Seccadeler!

torunlariniza miras kalacak kaliteli seccadeler

Seccade

İnananların, İslam’ın şartlarından olan namaz ibadetini yerine getirirken kullandıkları seccade, ince kumaş halinde ve halı formunda üretilebildiği gibi, hasırdan ve hayvan postundan da yapılabilir. Seccade yapımında önemli olan nokta, kullanılan hammaddenin haram ya da mekruh olmamasıdır.

Günümüzde dünyanın her yerindeki Müslümanların namaz görevini ifa ederken yaygın şekilde kullandıkları Seccade, bugünkü haliyle İslam’ın ilk zamanlarında görülmemektedir. Bununla birlikte, seccadenin üstlendiği işlevi üstlenen farklı şeylerin o dönem namaz kılınırken kullanıldığı bilinmektedir. Kirli olmayan her yerin namaz için uygun olmasından dolayı temiz bir platform sunan ve haram olmayan her madde seccade olarak kullanılabilir. Hz. Muhammed’in üzerinde namaz kıldığı zeminler arasında hurma yapraklarından örülmüş bir hasır olduğu da rivayet edilmektedir.

Yüksek Kaliteli Seccadeler

torunlariniza miras kalacak kaliteli seccadeler 1

Namazın kılınabilmesi için sağlanması gereken şartlardan biri de temizliktir. Namaz kılarken, hem beden hem de namaz kılınan ortam temiz olmalıdır. Seccadeler, namaz için uygun temiz zemini sağlama amacıyla kullanılır.

Namazı gerektirdiği temizlik koşuluna uygun şekilde kılmayı mümkün hale getiren seccadeler, dayanıklı oldukları takdirde ömrünüz boyunca kılacağınız tüm namazlarda size eşlik edebileceği gibi çocuklarınıza ve torunlarınıza da yadigâr olarak kalabilir. Antika haline gelebilecek kadar Kaliteli Seccadeler, namaz kılma aracı olmanın ötesinde konumlanır. Aile büyüklerinin yadigârı olan yüzyıllık seccadeler yeni nesilleri de namazla hayatlarını nurlandırmaya teşvik eder. Bu açıdan bakıldığında seccadeler çocuklarınıza bırakacağınız en değerli miraslardan biridir.

Meydana Getirdikleri Mistik Atmosferle Birbirinden Özel Seccade Modelleri

Seccade satın alırken piyasada pek çok seçenekle karşılaşmanız mümkün.  Yaygın şekilde kullanılan seccade modellerini yapılarına göre ince seccadeler ve halı seccadeler şeklinde iki gruba ayırabiliriz. Örtü formundaki ince seccadeler, özellikle yılın sıcak dönemlerinde namaz kılarken ayak altında rahatsız edici sıcak bir alanın oluşmasını önler. Ayak altında kolayca buruşabilir olmaları ince seccadelerin dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor. Bunu önlemek için günümüzde pek çok ince seccade çeşidi kaymaz özel kumaşlardan üretilmektedir.

Seccade çeşitlerini desenli ve desensiz olarak gruplamak da mümkün. Desensiz Seccadeler kimilerince, namaz kılarken seccade deseninden dolayı dikkatin dağılması riskini içermedikleri için tercih edilmektedir.

 

 

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir