Blog

Ustasından Hakiki Fildişi Tesbih Modelleri!

Ustasından Hakiki Fildişi Tesbih Modelleri

Fildişi, oldukça nadir bulunan ve özel koleksiyon parçalarında kullanılan bir malzeme olarak ifade edilmektedir. Fillerin tehlikeler karşısında kendisini koruyabilmek amacıyla kullanmış oldukları ince, uzun ve sivri dişlerine fildişi adı verilmektedir. Hakiki fildişi tesbih de, tamamen doğal yollardan yaşamını yitirmiş olan fillerin dişlerinden elde edilen özel koleksiyonluk bir tesbih çeşididir. Dolayısıyla oldukça değerli ve kıymetli olan bu tesbih, diğer tesbih çeşitlerine göre daha yüksek meblağlar ile satışa sunulmaktadır.

Günümüzde pek çok imitasyonuna da rastlayabilmenin mümkün olduğu fildişi tesbih modelleri, tam anlamıyla ustalık gerektiren bir iştir. Yani fildişi tesbih yapmak, herkesin harcı değildir. Bu nedenle hem ustanın işçiliği, hem de fildişinin ender bulunan bir malzeme olması, fildişi teşbihlerin fiyatlarına da yansıtılabilmektedir.

Hakiki Fildişi Tesbih Nasıl Anlaşılır?

ustasindan hakiki fildisi tesbih modelleriTesbih çeşitleri arasında oldukça özel bir yere sahip olan fildişi tesbihler, piyasadaki fırsatçılar tarafından imitasyon olarak hazırlanıp satılmakta ya da kemik tesbih modellerini fildişi tesbih diye satmaya çalışmaktadır. Bu gibi durumlara karşı tedbirli olmak, herhangi bir dolandırıcılık durumu karşısında mağdur olmamak adına hakiki bir fildişi teşbihin nasıl ayırt edilebileceğini bilmek gerekir.

Gerçek bir fildişini erbabı olmayanlar kolaylıkla anlayamazken, fildişinin bazı özelliklerini bilen kişiler bu tesbihleri ayırt edebilir. En basitinden fildişi tesbih modellerinin gerçek olup olmadığını anlayabilmek için dikkatli bakılması gerekir. Fillerinde dişlerinde, insanlarda olduğu gibi ince kanallar bulunmaktadır. Kahverengi ya da dişin kendi renginde olan bu kanallar, teşbihin gerçek olup olmadığını ortaya koymaktadır. Eğer ki bu kanalları tesbih üzerinde görebiliyorsanız, bu gerçek bir fildişi tesbihtir. Fakat bu kanalların yerine dümdüz bir boncuk görüyorsanız, muhtemelen bu kemik bir tesbihtir.

Hediyelik 99’luk Fil Dişi Tesbih Alabilirsiniz!

Fildişi tesbih modelleri, oldukça özel, kıymetli ve değerli bir parça olduğundan genellikle koleksiyonerler tarafından tercih edilmektedir. Dolayısıyla tesbihlere ilgisi olan ya da koleksiyoner bir tanıdığınız varsa, fildişi tesbihler en ideal hediyelik tesbih seçimi olacaktır.

Günümüzde mevlüt okutmak isteyen kişiler çoğu zaman evine gelen misafirlere tesbih hediye ederken, bu gibi durumlar için farklı modeller aramaktadır. Ancak fildişi tesbihler her ne kadar farklı ve özel olsa da, mevlüt hediyelikleri açısından uygun bir model değildir. Mevlütler için daha çok cam kesme, inci ve bunun gibi modeller tercih edilmelidir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir