Blog

Zemzem Suyunun Fazileti

Zemzem suyunun fazileti

Yeryüzünde en hayırlı ve en şifalı su, Mekke’de, Kabe’nin kuzeydoğusunda yer alan Hacer’ül Esved taşının tam karşısından çıkan zemzem suyudur. İsmail kuyusu olarak da bilinen Zemzem suyunun kuyusu, Hz. İsmail’in bebekliğine kadar uzanan 40 bin yıllık bir tarihe sahiptir. Zemzem suyunun kaynağı, özellikleri ve fazileti oldukça büyük olurken, her derde deva oluşu ve bir mucize eseri doğuşu bu suyu önemli kılmaktadır.

Zemzem Suyunun Fazileti

Zemzem suyunun fazileti oldukça büyük olması ile bilinmektedir. Dünya üzerindeki en mukaddes topraklardan kaynayan zemzem suyu, Cenab-ı Hakk’ın Hz. İsmail’e ikram ettiği bir sudur. Öte yandan yer yüzündeki en mukaddes ve en hayırlı su olan zemzem suyu, Peygamber Efendimizin tükürüğü ile bereketlenmiştir. Açları doyurması, ne niyetle içilirse o niyetin kabul oluşu ve hatta karıştığı suları dahi zemzeme çevirmesi, zemzem suyunun fazileti arasında yer almaktadır.

Zemzem Suyunun Özellikleri

zemzem suyunun fazileti 1Zemzem suyunun özellikleri de, en az fazileti kadar çoktur. Her derde deva olan bu su, içeriğinde çok az miktarda tuz ve kükürt barındırmaktadır. Baş ağrısına iyi gelmesi, özellikle sıtma hastalığına şifa olması, içeriğinde insan sağlığına zararlı hiçbir madde bulundurmaması, zararlı mikrop ve bakterilerden korunuyor olması ve içilmesinin sünnet oluşu, bu suyun özelliklerindendir.

Öte yandan zemzem suyunun özellikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, anne sütünü artırıcı bir etki göstermesi, çöldeki bir insanın dahi susuzluğunu gidermesi, açları doyurması, gözlerin daha iyi görmesini sağlaması karaciğer, mide, böbrek ve stres kaynaklı hastalıklara, çeşitli cilt problemlerine, kalp krizi riskinin en aza indirgenmesine, vücudun güç ve direncinin artırılmasına, yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine ve deriye sürüldüğünde kanser riskini yüzde 90’a kadar ortadan kaldırılmasına fayda sağlaması bu suyun özellikleri arasında yer almaktadır.

Zemzem Suyunun Mucizesi Nedir?

Zemzem suyunun mucizesi 4 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Hz. İsmail’in bebeklik döneminde Mekke topraklarında aç ve susuz kalması sonucunda Cebrail as. tarafından topraktan çıkarılan bu su, Hz. İsmail’e ikram edilmiş ve onun açlığını, susuzluğunu gidermiştir. Üstelik bunun üzerine ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın kaynağı bulunamıyor olması da bu suyun mucizelerindendir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir