Baston

Baston, yaşlı ya da sağlık sorunları olan insanların kendisinden destek alarak yürümesine yardımcı olan bir tür sopa olarak bilinmektedir. Çeşitli malzemelerden işlenerek elde edilen baston çeşitleri farklılık gösterebilmektedir. Örneğin; ağaç, alüminyum ve demir baston bu çeşitler arasında yer almaktadır.

Baston Nedir?

Baston, elde taşınan ve insanların yürürken dayanarak güç aldığı, yürümeyi kolaylaştıran bir alettir. Demir, alüminyum ve ağaç gibi malzemelerden üretilen baston modelleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Ağaç baston çoğu zaman ustaların elinde işlenerek şekillendirilmekte, demir ve alüminyum olanlar ise daha çok makinelerde işlenmektedir.

Çoğu zaman ilerleyen yaşlarda yürümede güçlük çeken insanların kullanmış olduğu baston, bazen de ayağıyla ilgili sağlık sorunları olan ve topallamak durumunda kalan insanlar tarafından da bir ihtiyaç haline gelebilmektedir. Baston fiyatları ise genellikle modeline ve üretildiği malzemeye göre değişiklik gösterdiği gibi hemen her bütçeden insana uygun baston fiyatları bulunabilmektedir.

Baston Modelleri Nelerdir?

Baston modelleri oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Farklı ağaçlardan üretilen ya da demir, alüminyum gibi madenlerden elde edilen bu önemli ihtiyaç, düz ya da desenli baston olarak alıcılarına sunulmaktadır.

İhtiyaç sahibi insanlar için tasarlanan bu modellerde alüminyum baston işlenmesi güç olduğundan düz bir modele sahip olabilmekte ve farklı aksesuarlarla süslenebilmektedir. Demir modellerde de aynı durum geçerli olurken, daha çok ağaç olan bastonlar işlenebilmekte ve ince detaylarla süslenebilmektedir. Üstelik ağaç modelleri daha kullanışlı ve uygun fiyatlı olduğundan tercih sebebi olarak gösterilebilmektedir.