Rahle

Daha çok üzerinde yazı yazmak ya da kitap okumak amacıyla kullanılan rahle, Müslümanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir eşyadır. Özellikle de Kur’anı Kerim ve bunun gibi önemli kitapların okunması esnasında kullanılan bu eşya, birbirinden farklı rahle çeşitleri ile dikkat çekmektedir. Ahşap rahle, masaüstü rahle, asansörlü rahle, hediyelik rahle ve gümüş rahle bu çeşitlerden yalnızca bazılarıdır.

Rahle Nedir?

Rahle, insanların kitap okumak, yazı yazmak, ya da Kur’anı Kerim tilaveti için kullanmış olduğu küçük bir masa olarak tanımlanmaktadır. Tarihte oldukça uzun yıllardır kullanılmakta olan rahle, çoğu zaman yerde ve önünde diz çökülerek ya da bağdaş kurularak oturulduğunda kullanılan bir masadır. Rahle ölçüleri de çoğu zaman değişiklik gösterebilirken, genellikle insanların boylarına ya da kullanıldığı yerlere göre farklı ölçülerle üretilmektedir.

Günümüzde insanların tercih edebileceği birbirinden farklı rahle modelleri bulabilmek mümkündür. Bu modeller genellikle hediyelik olarak tercih edilirken, pek çok Müslüman evinde Kur’anı Kerim okumak için ya da camilerde cemaatin kullanımı için de hediye edebilmektedir.

Rahle Çeşitleri Nelerdir?

Rahle çeşitleri üretildiği malzemeye ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; asansörlü rahle bu çeşitlerden biridir. Sahip olduğu mekanizması sayesinde tercihe göre kaldırılıp indirilebilen bu rahleler genellikle camilerde imamlar ve müezzinler tarafından hutbe esnasında kullanılmaktadır.

Ahşap rahle ise günümüzde en sık tercih edilen rahle çeşitlerinden biridir. Genellikle ceviz ya da ıhlamur ağacı gibi ağaçların gövdesinden elde edilen ahşap rahle, ustaların elinde şekillendirilmekte ve şık bir görünüm kazandırılmaktadır.

Rahle modelleri arasında dikkat çeken bir diğer model de masaüstü rahle modelidir. Masaüstü rahle adından da anlaşılacağı üzere yerde değil masaların üzerinde kullanılan ve üzerine kitap koyulabilecek bir bölümü bulunan rahle çeşididir. Genellikle yerde oturamayan yaşlı insanların tercih ettiği bu model, büyük ölçüde kolaylık sağlayabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra hediyelik rahle modelleri de değişiklik gösterebilirken, bu modeller çoğunlukla gümüş ve altın sarısı renklerde, özel işleme ve süslemelere sahip olan modellerdir.

Rahle Nereden Alınır?

Günümüzde rahle satışı gerçekleştiren pek çok mağaza ve e-ticaret sitesi bulunabilmektedir. Hedisam da bu firmalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı rahle ölçüleri ve modelleri ile pek çok alternatif sunan Hedisam, internet sitesi üzerinden de tüm Türkiye’ye rahle satın al işlemi gerçekleştirebilme imkanı sağlamaktadır.

İhtiyacınız olan her türlü modeli görebilmek ve rahle satın al işlemi için hedisam.com adresini ziyaret edebilirsiniz.