Blog

Yasin-i Şerif Kaç Sayfa?

6

Yasin-i Şerif Duası Nedir?

Kuran-ı Kerim’in 36. Suresi olarak kabul edilen ve seksen üç ayetten oluşan Yasin Suresi duası, müslüman vatandaşlar tarafından yapılan ibadetin kabulü için okunmaktadır. Bilindiği üzere bu dua, Kur’an’ın kalbi mealinde İslam inancının temellerini konu almakta ve Kuran-ı Kerim’in önemi tüm müslüman âlemine anlatılmaktadır. Bu nedenle de İslam inancına göre en önemli satırlar bu duanın içerisinde yer almaktadır. 

Bu suresinin diğer surelerden daha fazla okunuyor olmasının sebebi olarak ise İslam dininin son peygamberi olan Hz. Muhammed’in sözleri olmuştur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), Yasin Suresi ile ilgili olarak “Kim Yâsin’i okursa, Allah onun okumasına, Kur’ân’ı on kere okumuş gibi sevap yazar.” Şeklinde bir ifade kullanmıştır.

Bu surenin okunmasının hemen ardından ise ibadetin kabulü, günahların affı ve en önemlisi de Allah rızası için bazı dualar edilmektedir. Böylece hem ibadetin sevabı artmış olur hem de kişi kendini maneviyata daha çok yöneltmiş olur. Yasin-i Şerif ile ilgili olarak yine söylenen sözler arasında “Yâsin, Kur’ân’ın kalbidir. Allah’ı ve ahiret gününü arzu ederek Yâsin okuyan kimsenin geçmiş günahı affedilir. Onu ölülerinize okuyunuz” şeklinde ifadeler yer almaktadır. Bu sebeple bu duanın manevi yanı oldukça önemli ve kıymetlidir. Kalbin ve ruhun tüm dünyevi şeylerden arındırılarak yerine getirilen ibadetlerin kabul olması için Allah ‘a edilen bu dua, tüm dualar gibi farklı mesajları içinde barındırmaktadır.

Yasin-i Şerif Kaç Sayfa?

Yasin-i Şerif, en çok okunan surelerden biridir. Yasin Suresi, Kur’an- ı Kerim’de altı sayfadan oluşmaktadır. Ayrıca 22. cüz’de yer alan Yasin-i Şerif, Kuran-ı Kerim’in 36. suresi olup 83 ayetten oluşmaktadır.

Yasin-i Şerif Türkçe Okunur mu?

Yasin-i Şerif, Kuran-k Kerim ‘deki bir suredir. Eğer Kuran ‘ı orijinal halinden okuyup, meali anlaşılamıyor ise Türkçe okunmasında hiçbir sakınca yoktur. Önemli olan okunanın anlaşılması ve menaviyata yönlendirmesidir. Anlamadan okumaktansa anlayarak okumak daha kıymetlidir. Dolayısı ile Yasin-i Şerif dahil olmak üzere her duanın içinde barındırdığı derin anlamı anlayarak okunması çok önemlidir. Bu sebeple Yasin-i Şerif ‘in Türkçe okunmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir