Blog

Seccade Üzerinde Uyumak Günah mı?

Seccade uzerinde uyumak gunah mi

Üzerinde namaz kılınan ve secde yapılan bir tür ibadet aracı olarak ifade edilen seccade, bazı yörelerde namazlık olarak bilinmektedir. Tarihte uzun bir geçmişe sahip olan seccade, kilim, halı, hayvan postu, hasır ve bunun gibi malzemelerden yapılmaktadır. Müslümanların ibadet hassasiyeti için kullanmış oldukları bu yaygının mekruh ya da haram olmayan malzemelerden üretiliyor olması oldukça önemlidir.

İslam dininin gerekliliklerinden biri olan seccade, Müslümanlara namaz kıldıkları yerin temiz olduğu güvencesini vermektedir. Genellikle cami, mescit ve evlerde kullanılan seccadeler, Müslümanların yaşamında büyük bir yer edinmektedir. Öyle ki, ibadet etmekten yorgun düşen bazı kimseler seccadelerinin üzerinde dahi uyuyakalmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalan Müslümanlar her ne kadar bu durumdan hoşnut olsalar dahi, seccade üzerinde uyumak doğru mudur, değil midir diye merak etmektedir.

Seccade Üzerinde Uyumak Günah mı?

seccade uzerinde uyumak gunah miGünümüzde seccadesiyle çok içli dışlı olanların, vaktinin büyük çoğunluğu ibadet ile geçirenlerin ve hatta bazen ibadet etmekten yorgun düşüp uyuyakalan Müslümanların en çok merak ettiği konulardan biri “Seccade üzerinde uyumak günah mı?” sorusunun cevabıdır.

Seccade üzerinde uyumak hakkında İslam dini açısından kesin bir hüküm bulunmasa da, bazı kesimler bunun doğru olmadığını, günah olduğunu, bazı kesimler ise aksine hoş bir durum olduğunu ifade etmektedir. Ancak bu durum ile alakalı kesin bir hüküm bulunmamaktadır.

Namazdan Sonra Seccade Üzerinde Abdestli Olarak Oturmak

Namazdan sonra abdestli olarak seccade üzerinde oturma ile alakalı Buhari’den rivayet edilen bir hadis – i şerif bulunmaktadır. Bu hadis – i şerife göre bu şekilde seccadesinin üzerinde oturan, zikir ve salavat çeken kişiler için melekler dua etmekte ve o Müslümanın mağfiretini dilemektedir.

Namazdan Sonra Seccade Kaldırılmalı Mıdır?

Namaz sonrasında kullanılan seccadenin katlanıp kaldırılması gerekmektedir. Bunun amacı seccadenin ve dolayısıyla namaz kılınan yerin temizliğinin sağlanması ve emin olunmasıdır. Fakat bazı Müslümanlar, yerde serili olarak bırakılan seccade üzerinden şeytanın namaz kıldığı, seccadeyi pislediği ya da yavruları ile beraber alay ettiği düşünülmektedir. Başka bir kesim ise bu inanç ve düşüncelerin batıl olduğunu ifade etmektedir. Yine de her halükarda seccadenin katlanıp kaldırılması daha faydalı olacaktır.

4 “Seccade Üzerinde Uyumak Günah mı?”üzerine düşünceler

 1. Fatma dedi ki:

  Selamünaleyküm camide kadının birisi iki seccadeyi katlayıp üzerine oturmuş Kur’an okuyordu seccadenin üzerine bu şekilde oturmak günahmıdır

 2. Merve kepek dedi ki:

  Merhaba, namazdan sonra abdestli sekilde seccadenin üzerinde oturma ile alkali hadis buhari’de tam olarak nerde bulunuyor?

 3. Ramazan Özelmiş dedi ki:

  Seccade üzerinde istem dışı yorgun düşüp uyumuşsa insan bunun sakıncaları var uyurken insan abdest bozabilyor Seccade kutsal bir görev için kullanılır çünkü

 4. Tuğba dedi ki:

  Mrb ben namazımı kıldım ve namazlayı yastığın altına koyup uyursam ne olur🙏🏻😌

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir