Blog

Gümüş Tepsiler!

gumus tepsiler

Söz ve Nişan Törenlerinin Olmazsa Olmazı Gümüş Tepsi

Şık ve zarif görünümünün yanı sıra geleneksel ritüellerde üstlendiği önemli rolden dolayı da gümüş tepsiler ayrıcalıklı bir yere sahip. Söz kesme ve nişan merasimlerinde boy gösterdikleri için gümüş tepsiler kullanıldıkları organizasyona göre halk arasında söz tepsisi ya da nişan tepsisi olarak adlandırılır. Söz ve nişan törenlerinde yer alan tepsiler farklı materyallerden yapılmış olabilir fakat bu materyallerin en makbulü gümüştür. Gerçekten de gelmiş geçmiş pek çok kültürde güzellik ve zarafetle ilişkilendirilen gümüş, bu tür özel merasimlerin ışıltısına çok yakışıyor.

Yöreye göre detaylar değişmekle birlikte genel olarak tül, çiçek gibi malzemelerle süslenmiş ve içinde mendil ve/veya çorap bulunan Gümüş Tepsiler, kız isteme ritüeli sırasında söz kesmeden önce erkek tarafına sunulur. Nişanda kullanılan tepsilerin içinde ise yüzük yükseltici üzerinde ya da yüzük kutusunda nişan yüzükleri, yüzükleri birbirine bağlayan kurdeleyi kesecek makas ve süsleme amaçlı çeşitli aksesuarlar bulunur.

Gümüş tepsiler bu tür merasimlerde çikolata ya da kahve sunmak için de kullanılmaktadır. Zarif motiflere sahip bu gümüş tepsiler sunumun şık olmasını sağlar.

Gümüş Tepsi Modelleri

gumus tepsiler 1Piyasada oldukça fazla çeşitte gümüş tepsi bulmak mümkün. Çiçek motifleri ve oryantalist desenler, geleneksel tarz sevenler için çok uygun. Geometrik desenler ise modern stilden yana olanların tercih ettiği modellerde yer alıyor. Parıltı sevenler işlemden geçirilmemiş ışıl ışıl gümüş tepsileri kullanırken, vintage görünüm hayranları eskitme gümüş tepsileri seçiyor. Bazı modellerde taş işlemeler göze çarpmakta. Taşlarla süslenen gümüş tepsiler ekstra süsleme gerektirmeyecek kadar göz alıcı olabiliyor. Bu tür tepsiler nişan merasimlerinde daha çok tercih edilmektedir.

925 Ayar Gümüş Tepsilerin göz kamaştıran zarifliği lazer kesimle daha da şaşaalı hale getiriliyor. Lazer kesim gümüş tepsiler farklı tasarımları sebebiyle ilgi çeken modellerden. Ayaklı tepsiler özel törenlerde kullanılabileceği gibi dekorasyon unsuru olarak da evleri süsleyebilir. Dekoratif gümüş tepsi modellerinden bir diğeri de yuvarlak şekilli olanlar.

Gümüş tepsileri uzun süre ilk günkü halleriyle muhafaza edebilmek için bakımlarına özen göstermek gerekiyor. Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olmayan gümüş tepsilerin temizliğinde yalnızca duru su kullanılmalı.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir