Blog

Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tesbih Modeli!

Mutlaka gormeniz gereken 5 tesbih modeli

Tesbihler, Müslümanların namaz kıldıktan sonra Allah’ı zikrederken ya da günlük vazifelerinde salavat-ı şerife getirirken kullanmış oldukları, belirli sayılarda boncuk gibi tanelerin bir ipe dizilmesi ile elde edilen bir ibadet aracıdır. Oldukça eski çağlardan bu yana kullanılmakta olan bu araç, günümüzde onlarca farklı tesbih çeşitleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bu tesbih çeşitleri genellikle namaz tesbihleri, günlük kullanılan tesbihler, 1000’lik tesbihler ya da koleksiyonluk tesbih olarak ifade edilebilirken, aynı zamanda üretildiği materyale göre de sınıflandırılabilmektedir. Örneğin; katalin, kuka, fildişi, oltu taşı, kehribar, akik, turkuaz, mercan ya da plastik tesbih, birer tesbih çeşidi olarak ifade edilebilmektedir.

Fildişi Tesbih

Bazı tesbih modelleri, günümüzde tesbih tutkunu olan insanlar için önemli ve özel bir yere sahiptir. Fildişi tesbih de bu özel tesbihlerden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere doğal yaşam şartları altında yaşamını yitiren fillerin dişlerinden elde edilen bu tesbihler, nadir bulunan bir model olduğu için daha çok koleksiyonluk olarak tercih edilmektedir. Üstelik oldukça kıymetli bir hediyelik tesbih olarak da tercih edilebilmektedir.

Katalin Tesbih

Mutlaka Gormeniz Gereken 5 Tesbih Modeli 1

Katalin tesbih, en çok kullanılan tesbih modellerinden biridir. Günümüzde pek çok farklı modeline rastlayabildiğimiz bu tesbihler 99’lu ya da 33’lü tesbih olarak üretilebilmektedir. Genellikle kahverengi gibi koyu renklere sahip olması ve günlük olarak kullanıma uygun olması ile bilinmektedir.

Kehribar Tesbih

Tesbih modelleri arasında en çok rağbet görenlerden biri de kehribardan elde edilen tesbihlerdir. Sahip olduğu pek çok farklı modeli ile her tesbih tutkunu için özel bir yere sahip olan kehribar tesbih, genellikle günlük kullanım için 33’lü olarak üretilmektedir. Üstelik kullanıcısına pek çok konuda fayda sağlayabilmektedir.

Oltu Taşı Tesbih

Günümüzde insanların görmesi gereken en özel tesbihlerden bir diğeri de Oltu Taşı tesbih modelleridir. Oltu taşı tesbihler doğada oldukça nadir bulunan ve yalnızca Erzurum’un Oltu ilçesinde ortaya çıkan bu özel taş ile elde edilmektedir. Bu nedenle de oltu taşında üretilen bu gibi ürünlerin tesbih fiyatları diğerlerine göre daha yüksek meblağlarda olabilmektedir.

Akik Tesbih

Akik tesbih de özel bir yere sahip olan tesbih modellerinden biridir. Akik taşının tüm özelliklerine sahip olan bu tesbihler insan sağlığına faydalı olurken, bu gibi özellikleri sayesinde ideal bir hac, umre ya da mevlüt hediyelikleri olarak kullanılabilmektedir.

Hedisam bünyesinde bulabilmenin mümkün olduğu bu özel tesbihler, 33’lü ya da 99’lu tesbih olarak üretilebilmektedir. Dilerseniz kendiniz, dilerseniz de sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir