Blog

Dekorasyon Saat Modelleri!

dekorasyon saat modelleri

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

Zamana Dekordan Bakmak: Dekoratif Saatler

Vakit akıp gidiyor, geçiyor zaman fark etmeden. Takvimlerden anlıyoruz geçen zamanı, saatlere yüz çevirip bakmadan. Zamanın önemi büyükken nasıl da fark ettirmiyor kendisini. Özellikle de bir yerlere yetişeceksek bakıp duruyoruz saate. Evde ise TV programı başlama saati için veya yemeklerin yeteri sürede pişip pişmediğini kontrol etmek için. Peki ya saatleri sadece bunlar için mi kullanıyoruz? Saatin en temel işlevi zamanı belirtmesidir, ancak diğer taraftan da bulunduğu ortama uyum ve ahenk sağlar. Örneğin bir kulede ise veya dışarıda ise saat, daha büyük ve daha resmi bir saat dekoru tercih edilir. Ama konu ev ve işyeri olunca, bu durum daha da hassaslaşmaktadır. Bundan dolayı bu yazıda dekoratif saat modelleri üzerinde durulacaktır. Dekoratif saatler dekorasyon açısından oldukça önemlidir.

Evin Şekline Göre Saat Nasıl Seçilir?

dekorasyon saat modelleri 1

Evlerdeki eşyalar ile uyumlu olduğunda odaya ahenk katan bir nesnedir saat. Zamanı göstermenin yanında dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Dekoratif saatler dışardan alınabileceği gibi malzemelerin temin edilmesiyle birlikte hayal gücüne göre kendiniz de yapabilirsiniz. Öncelikli olarak bu saat hangi odaya ve odanın neresine konulacak ona bakmak gerekir. Saati koyacağımız odada duvara mı asılacak, konsol üzerinde mi duracak yoksa rafta mı bulunacağına karar verdikten sonra artık nasıl bir saat yapacağımıza geçebiliriz. Örneğin salona duvara konulacaksa mobilyanın durumuna göre klasik rakamlı bir saat veya herhangi bir tablo birleştirilmiş bir saat modeli olabilir. Eğer mutfakta olacaksa kaşık, çatal desenli ya da kaşık bıçak çatalın kenarlara süs olarak işlenmiş şekilde olan dekoratif saatler kullanılabilir. Oturma odasında daha sportif görünümlü ve kalem desenli bir saat kullanılabilirken, çocuk odasında araba ya da çizgi film karakteri şeklinde saat, yatak odasında ise gülü anımsatan bir saat çeşidi kullanılabilir.

Dekoratif Saat Nasıl Yapılır?

Dekoratif saat yapımı için piyasadan temin edilmesi gereken tek şey pille çalışan bir mekanizma. Diğer ürünleri kendi hayal dünyanıza göre geliştirebilirsiniz. Örneğin çocuk odasına çizgi film karakterli bir saat yapılsın. Bu durumda lazım olacak malzemeler yeteri kadar kalın karton, tercihe göre boya kalemi veya pastel boya, makas, saat mekanizması. Öncelikle kartondan akrep yelkovan ve saniye için bir miktar kesilerek ayrılır. Ardından çizgi film karakteri şeklinde karton kesilir. Sonrasında isteğe bağlı olarak sayıları gösterecek şekilde ister sayılar yazılır ister bu yerlere çizgi çizilir. Hatta matematiksel işlemleri pekiştirmek maksadıyla sayı değerleri karekök içerisinde, dört işlem şeklinde ve benzeri şekillerde yazılabilir ve boya ile çizgi film karakterine uygun olacak şekilde karton boyanır. Daha sonra kartonun ortasına mekanizmanın ucu girecek kadar delik açılır ve saat mekanizması yerleştirilir. Ardından akrep, yelkovan ve saniye kadranları sırasıyla yerleştirilerek saatimiz hazır hale getirilir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”4″ include=”31817, 29660, 27333, 27333″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir