Blog

Tesbih Çeşitleri ve Modelleri!

tesbih cesitleri ve modelleri

Tesbih Nedir?

Tesbih saymak anlamında kullanılarak her bir tanesi bir kez anmak anlamına gelmektedir. Aynı zamanda tesbih bir ipe dizilmiş çeşitli maddelerden yapılan belirli sayıda tanelerdir.

Tesbihler Allah’ın sıfatlarını tesbih ederken saymak için 33 veya katları kadar tanenin bir ipe dizilerek meydana gelen halkadır. Tesbihin ucunda imame bulunur. İmameler farklı renk ve şekillerde olabileceği gibi tesbihler de farklı modeller ve taşlardan yapılabilir. Tesbih tarihi insanlık kadar eskidir. Eski zamanlarda kişiler yaptıkları işi saymak amacıyla tesbih oluştururlarmış.

Tesbihler koleksiyonerler tarafından alınmasının yanı sıra mevlitlerimizde sevdiklerimize hediye edebileceğimiz anlamlı bir hediye de olmuştur.

Tesbih Çeşitleri

tesbih cesitleri ve modelleri 1Tesbih çeşitleri oluşturuldukları maddelere göre değişim sağlamaktadır. Tesbih çeşitleri farklılaştığı gibi tesbih modelleri de farklılaşmak göstermektedir. Tesbih çeşitleri örnekleri olarak kehribar tesbih, oltu taşı tesbih, gümüş işlemeli tesbih, deve kemiği tesbih, koç boynuzu tesbih ve akik taşı tesbihleri sunabiliriz. Tesbihi sadece ibadet ederken kullanmanın yanı sıra artık gündelik hayatta da yerini almış ve kültürümüzün bir ögesi olmuştur. 16 yy’dan beri en güzel tesbihler kültürümüz içerisinde yapılmaktadır. İbadet dışında da alışkanlık haline gelmiştir. Tesbih çeşitlerinde her maddein ayrı bir özelliği ve değeri vardır. Gündelik yaşantımızda hediye olarak da tesbihleri gönül rahatlığıyla dağıtabiliyoruz.

Tesbih Modelleri

Tesbihlerin çeşitleri kadar modelleri de bir o kadar geniş yelpazededir. Damla tesbih, sıkma tesbih, ateş tesbih gibi modeller bunlara örnek olarak gösterilmektedir. Osmanlı zamanında kişilerin 99’lu tesbihi taşıması zor olduğundan dolayı ortaya 33’lü tesbihler çıkmıştır. Osmanlı’da el sanatlarına büyük önem verildiği için tesbih yapımı da ayrı bir sanat dalı olmuştur. Bu tür tesbihler zamanla kullanan kişilerin mesleklerine bağlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şu an içerisinde bulunduğumuz zamanda tesbih yapımı bir sanat haline gelmiş ve koleksiyoncular tarafından biriktirilmeye başlanmıştır. İbadet alışkanlığı dışında stres atmaya da yarayan tesbihlerde farklı motifler ve farklı imameler de bulunmaya başlamıştır.

Tesbih Seçimini Nereden Yapabilirim?

En uygun tesbih fiyatlarını renk ve model seçenekleriyle “Hedisam.com”da bulabilir ve kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir