Blog

Dekorasyonda Yaz Havası!

dekorasyonda yaz havasi

Evlerde, ofislerde ve hatta otellerde dekorasyon işi ile uğraşanlar, buna zaman ve para harcayanlar için en büyük zorluklardan bir tanesi mevsimsel dönüşümle birlikte yenilenen mekanlardır. Evlerimizde de yazdan kışa veya kıştan yaza geçerken değişiklikler yaparız. Yazın gelişinin habercisi olan bahar mevsimi içimizde kıpırtıların uyandığı, bahçelerde ve parklarda mevsimin gerektirdiği bitki ve çiçek bakımların başladığı bir dönemdir ve bu dönem yaza merhaba dediğimiz mevsimin başlangıcıdır.

Doğadaki değişikliklerle birlikte yaşadığımız mekanların da kasvetli havasından kurtulmak istememiz doğaldır. Balkonlara ve bahçelere çıkardığımız masa ve sandalyeler, yer yastıkları, bahçe ışıkları ve bitki, çiçek ekimleri yaz yavaş yavaş yaz havasını yaşatmaya başlar bizlere.

Yaz ayı dekorasyonları sanki bize evde veya bahçede bir eğlence varmış hissi uyandırır. Turkuaz, kırmızı, beyaz ve parlak renkli kombinasyonlar bir canlılık yaratırlar. Herkesi bir arada olduğu mekanlarda mutlu olmasını sağlayan görsel bir şölen gibidir.

Kapıların ve pencerelerin açıldığı, panjurların kaldırıldığı yaz ayında kışın kasvetli ve karartılı parçalarından kurtulmak gerekir. Sonbahar gelene kadar evde veya ofislerdeki ağır aksesuarlar, koyu renkli döşeme veya örtüler, gereksiz küçük dekor ögelerini bir kenara kaldırın. Her evin dolaplarında yazlı kışlık nevresimler, halılar, örtüler vs. malzemeler bunun için bulunmaktadır.

Yaz dekorasyonlarına bitkiler de eklenmelidir. Kışın soğuk odalarda veya balkonlarda sakladığımız bitkilerimizin artık güneşe çıkarılma vakti gelmiştir. Eğer mevcut olarak elimizde yok ise hemen iç mekan bitkileri satılan yerlere gitme zamanıdır. Bitkiler ev ve ofis dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasındadır.

dekorasyonda yaz havasi 1

dekorasyonda-yaz-havasi

Kış için sıcak ve lüks bir his veren ağır ve süslü perdeleri değiştirmek de yaz dekorasyonları fikirlerin arasında yer alır. Yazlık perdelerinizi ışık geçiren ve daha renkli, hafif kumaşlardan seçmek uygun olacaktır. Perdelerle ve oturma gruplarıyla uyumlu bir yazlık tablo da duvarınızı renklendirmek için eğlenceli bir yoldur. Canlı renklerle dolu, baktığınızda ferahlık veren tabloları evin diğer odalarında da kullanabilirsiniz. Her zaman tablo almak iyi bir fikir olmayacağı için, odalardaki tabloları yer değiştirerek kullanmak da akıllıca olacaktır.

Evdeki objelerle de oynayabilirsiniz. Bazı objeleri kendiniz bile boyayarak veya kaplayarak değiştirebilirsiniz. Ortama uygun renklerde kumaş veya kağıt kaplamalarla, renkli baskılarla kullandığınız objeleri yeniymiş gibi tasarlayabilir ve yaz renklerine büründürebilirsiniz. Örneğin bütün kış kullandığınız cam vazoyu canlı bir cam boyasıyla renklendirin.

Doldurulmuş ve her çeşit meyveden oluşan bir meyve tabağı yaz ayının bereketini hatırlatır. Renkli ve iştah açısı meyvelerle doldurulmuş bir tabak mutfakta veya oturma odalarına hareketlilik katacak, evdeki canlılığı artıracaktır. Sehpalar da bütün kış boyunca veya birkaç yıldır aynı renkte mi kaldı? Püskürtme boyalarla balkonunuzda beyaz, mavi, kırmızı renklerle boyayarak onları da yaz dekorasyonuna katabilirsiniz. Püskürtme boyalar yepyeni görünümler elde etmek için oldukça ucuz bir yöntemdir.

Masaların üzerine örtüler, hasır dokumalar, bardaklar gibi mekanı kullananların tamamen kendi zevk ve isteklerine bırakılmış, biraz da bütçesiyle orantılı dekorasyonlar yapmak hiç de zor değildir. Zorlandığınız veya içinden çıkılmaz bir hal aldığı zaman profesyonel yardımlar alabilir, bu işte usta ve uzman firmalarla kontak kurabilirsiniz.

Mekan dekorasyonu içinde yaşayanların ruh halini doğrudan etkileyen bir olgudur. Bu yüzden yaşadığınız yeri zaman içerisinde küçük dokunuşlarla değiştirmek hem sizin için, hem de sizinle birlikte yaşayanlar için neşeli ve ilgi çekici olacaktır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir