Blog

Dekoratif Kaftan Modelleri!

dekoratif kaftan modelleri

Günümüzde Kaftan Modelleri

Kaftan geçmişten günümüze kadar gelen bir tür gelenek halini almış son zamanlarda aksesuar olarak da dekorasyon amaçlı da kullanılan, ipekli kumaştan yapılan uzun ve işlemeli üst elbisesi anlamına gelir. Genellikle üst üste giyilerek, kumaşı ipekten ve astarsız elbise anlamına da gelen kaftan, tarihimizde Osmanlı padişahları tarafından hizmet görenlere armağan edilirdi.

Osmanlı döneminde giyilen kaftanların görünümleri özel mevkilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Kaftan giyenlerin bulundukları mevkilere göre kaftan yapımında farklı şekillerde renk, şerit ve düğmeler kullanılıyordu. Kaftanlardan vezir kaftanları, kadifeden yapılarak düğme olarak kıymetli düğmeler ile süsleniyor. Bunun yanında yeniçeriler kaftanlarını entari üzerine giyer ve bir işaret şeklinde eteklerini bel kısmına toplarlardı. Bu şekilde daha rahat bir şekilde yürümeleri sağlanırdı. Kaftan Osmanlı geleneğinin önemli bir simgesidir.

Kaftan modelleri günümüzde de dekorasyon amaçlı karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde evimizde bir obje olarak yerini almaya başlayan kaftan modelleri evimizin mutfağında, banyosunda, bazen yatak odasında hatta misafir odasında bile kullanılmıştır. Kaftan modelleri yatak örtülerinde ve kırlent üzerinde de yerini almıştır.

dekoratif kaftan modelleri 1Kaftan modellerinin gerçekleşmesi için çalışanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü kaftanın artık birçok yerde bulundurulması ve modellerin işlenmesiyle beraber bu modellerin anlatımları, öğretilmesi ve bu konuda üretimden satışa kadar pek çok yerde istihdam edecek insan artmıştır. Bunun yanında internetten de siparişler verilebilmektedir. Son yıllarda insanlar daha çok görünüme hitap eden ihtiyacı olmasa dahi göze hitap etti diye evinde, ofisinde, gittiği misafirlikte hediye edebilmek amaçlı bu modelleri kullanabilmektedir. Bu çoğalarak sonraki yıllarda da devam edecektir.

Dekorasyonda kaftan modelleri görünüm itibariyle birçok şekilde farklı alternatiflerle kullanılıyor. Tablo şeklinde oluşturulan kaftan modelleri evimizin çeşitli yerlerini süsleyip hem göz zevkimize hem de tarihsel anlamda bizlere eşlik ediyor. Tarihimizi canlı tutmak adına düğünlerde dahi kullanılması devam eden bu kültürün artık evlerimize girmesi bizim gözümüze de hitap edebilmesi bizi çok mutlu etmektedir.

Kaftan modelleri artık seramikleri üzerinde de yerlerini almaya başlamıştır. Seramik alanında daha çok süs maksatlı kullanılması gezip görülen yerlerde insanların tanıdıklarına alacakları hediyelerde bu tarz ürünleri seçmeleri de kaftan modellerine günümüzde önem kazandırmıştır. Kaftan modellerinin kullanımı hem evimizde hem çevremizde artmaktadır. Günümüzde pek çok yerde kullanılan kaftan modelleri artık hayatımızın her yerinde kullanılmaya devam etmektedir. Osmanlıdan bu yana devam eden bu kaftan modelleri artık günümüzden sonrada pek çok yerde kullanılmaya devam edecektir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir