Blog

Birbirinden Güzel Seccade Çeşitleri!

Birbirinden Güzel Seccade Çeşitleri

Üzerinde bir kişinin namaz kılabileceği büyüklükteki, halı, kilim ya da yaygıya seccade adı verilmektedir. Müslümanların namaz kıldıkları yerden emin olması amacıyla kullanmış olduğu bu yaygılar, hayvan postu, kilim, hasır, halı, kumaş ve bunun gibi çeşitli ürünlerden elde edilebilmektedir. Bunun ile beraber günümüzde kadife, halı, desenli, simli, düz ve bunun gibi çeşitli seccade modelleri bulabilmek de mümkündür.

Halı Seccadeler

Günümüzde en çok tercih edilen ve özellikle de evinin belirli bir bölümünde ibadet köşesi bulunanlar kişiler için en ideal seccade çeşitlerinden biri halı tarzında olan kalın seccadelerdir. Pek çok renk ve desende tasarlanan bu halı seccadeler, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden günümüze kadar gelen seccade çeşitlerinden biridir. Üstelik bu halı tarzındaki kalın seccadeler, dokundukları yörenin özelliklerini temsil etmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”4″ include=”24063, 24041, 24032, 24034″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

Kadife Seccadeler

birbirinden guzel seccade cesitleriHemen hemen her evde bulunan seccade çeşitlerinden bir diğer ise kadife dokumalı seccadelerdir. Kadife seccadelerin uzun yıllar boyunca kullanımı mümkün olurken, neredeyse bir halı seccade kadar kaliteli dokuma yapısına sahip olan modellerdir. Seccade üreticisi olan firmalar tarafından pek çok renk ve desenlerde dokunan bu tarz seccadeler, genellikle iki renkte ve sade desenlerde olmaktadır. Dolayısıyla namazın huşu içerisinde kılınmasına ve dikkat dağınıklığının oluşmamasına zemin hazırlamaktadır.

Desenli ve Düz Seccadeler

Desenli ve düz seccadeler de, yine seccade çeşitleri arasında yer almaktadır. Daha sade ve düz olarak tasarlanan bu modellerden pek çok renkte seccade bulabilmek mümkün olurken, genellikle takva ehli, namazın huşunun bozulmaması adına düz seccade modellerini tercih etmektedir.

Desenli seccadeler ise, pek çok mağazada rastlanılan modellerdendir. Bu gibi desenli modellerde, genellikle sarmaşık, gül gibi çiçeklerin motifleri, Kabe – i Muazzamanın ya da camilerin resmi bulunmaktadır. Oldukça sık rastlanılan bu modellerdeki seccadeler, Müslümanların ihtiyacını karşılayabilecek özellikte olmaktadır.

Çocuk Seccadeleri

Çocuk seccadeleri, genellikle küçük çocukları namaza alıştırmak, teşvik etmek ve özendirmek amacıyla tasarlanan ve üretilen modellerdir. Çocukların boyuna uygun olacak ebatlarda ve dikkatini çekecek renk ve desenlerde dokunan bu seccade türleri, günümüzün en güzel seccade modelleri arasında yer almaktadır. Bu sayede pek çok çocuk, seccade hevesiyle namaz kılmak istemekte, bu şekilde de beş vakit namaza alışabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir