Blog

Sıkma Kehribar Tesbihi Nasıl Anlarsınız?

Sikma kehribar tesbihi nasil anlarsiniz

İslamiyet’te namaz sonrası Allah’ı zikretmek ve ibadet etmek amacıyla kullanılan bir araç olarak ifade edilmektedir. 99 ya da 33 adet tanenin bir araya getirilmesi ile elde edilen tesbih, bugün pek çok farklı malzemeden üretilebilmektedir. Özellikle kehribar ve türleri, tesbih yapımında kullanılan en değerli materyallerden biridir. Sıkma kehribar tesbih ise günümüzde en çok tercih edilen modellerdendir.

Sıkma kehribar tesbih özellikle de tesbihi aksesuar olarak kullanan erkekler tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcısına ruhsal ve sağlık açısından fayda da sağlayan bu özel tesbih, diğer kehribarlara kıyasla en uygun tesbih fiyatlarına sahip olması ile dikkat ekmektedir.

Sıkma Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Sıkma Kehribar Tesbihi Nasıl AnlarsınızSıkma kehribar tesbihler, pek çok insanın ilgiyle karşıladığı tesbih modellerinden biridir. Değerli bir tesbih olduğundan çeşitli sahte sıkma kehribarlar da bulunabilmektedir. Bu nedenle insanların en çok merak ettiği konulardan biri de “Sıkma Kehribar Tesbih nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtıdır.

Sıkma kehribar tesbihin sahtesi ve gerçeğini ayırt edebilmek için bazı testlerden geçirilmesi gerekebilir. Örneğin; kızılötesi ışık testi, uygulanabilecek olan en başarılı yöntemlerden biri olurken, ayrıca tuzlu su da etkili bir yöntem olarak kullanılabilmektedir. Bir miktar tuz ile karıştırılan suyun içine bırakılan tesbihin hareketleri gözlemlenmelidir. Eğer ki tesbih suyun dibine batıyorsa bu sahte bir sıkma kehribardır. Fakat su yüzeyinde kalıyorsa gerçek bir kehribar olduğunu anlayabilirsiniz.

Sıkma Kehribar Tesbihin Özellikleri Nelerdir?

Kehribar tesbihler diğer tesbihlere göre pahalı tesbihler olmaları sebebiyle gerçek olanını bulması oldukça güç olan ve üretim maliyeti de yüksek tesbih modelleridir. Kehribar tesbihlerin bu kadar değerli olmasının en başta gelen nedeni, kehribar taşının yıllarca beklemiş ve fosilleşmiş canlı kalıntılarının oluşturduğu bir tür reçine çeşidi olmadır. Kehribar taşının oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekmektedir ve yer yüzünün binlerce metre altında olduğu için de oldukça zor koşullarda çıkarılırlar.

Ancak tüm bunların aksine sıkma kehribar adı verilen taştan yapılmış olan bir tesbih diğer kehribar tesbih çeşitlerine göre hem farklı hem de fiyat olarak daha ucuz bir tesbih türüdür. Bunun sebebi ise sıkma kehribar tesbihin yapımı esnasında normal kehribarda kullanılan kehribar reçinesi yerine bir diğer seçenek olarak kullanılan kehribar taşı tozu ile diğer çeşitli maddelerin birbirleri ile karıştırılıp sıkıştırılması ile elde edilmesidir. Sıkma kehribarların içerisinde ayrıca kehribar ile uyumlu olan, taşa renk katabilecek ve aynı zamanda estetik bir görünüm de sağlayacak olan farklı katkı malzemelerinin eklenmesi ile yapıldığını söyleyebiliriz fakat orijinal olan sıkma kehribar tesbihlerin renkleri sıkma kehribar taşından yapılmış olan tesbihlere göre daha canlıdır ve aynı zamanda bu tesbihler taşı sebebi ile elde kolayca çekilebilen bir kaygan çevreye sahiptirler.

Ülkemizde kehribarın en yaygın hali sıkma kehribardır. Sıkma kehribarlar ilaç ve kozmetik sektörüne kıyasla en çok tesbih yapımında kullanılmaktadır. Turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi, konyak rengi, bal rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, renksiz, mavi, yeşil renklerde olabilir. Mavi ve yeşil kehribar tesbihler en özel ve zor bulunan renkleridir.

Sıkma Kehribar Tesbih Temizliği Nasıl Yapılır?

Tesbih çeşitleri arasında oldukça dikkat çeken sıkma kehribar tesbihler, zaman içerisinde bakıma ihtiyaç duyulan modellerdir. Oldukça basit birkaç işlem ile bu tesbihlerin bakım ve temizliğini yapabilmek mümkündür.

Sıkma kehribar tesbihleri temizleyebilmek için günlük olarak 15 dakika kadar toprak üzerinde bırakılması gerekmektedir. Bu sayede negatif etkilerden temizlenebilmektedir. Maddi kirden temizlenebilmesi için de ılık su, sabun ve bir yumuşak bez yeterli olacaktır.

Pek Çok Sıkma Kehribar Tesbih Modellerini Hedisam’da Bulabilirsiniz!

Hedisam.com, birbirinden farklı onlarla tesbih ile hizmet veren kuruluşlardan biridir. Pek çok hediyelik tesbih modelini de bünyesinde barındıran Hedisam, bu modelleri en uygun fiyatlarla alıcılarına sunmaktadır.

Hac, umre ve mevlüt hediyelikleri için de hedisam.com adresini ziyaret ederek ihtiyacınız olan hediyeliklere ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir