Blog

Hac Kaç Gün Sürer?

Hac kac gun surer

Hac kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup, bir yeri ziyaret etmek, bir şeyi amaçlamak ya da yönelmek anlamı taşımaktadır. İslam’ın beş şartı arasında yer alan hac, Kabe – i Muazzama’yı ve etrafında bulunan kutsal toprakları yılın belirli dönemlerinde usulüne uygun bir şekilde ziyaret etmek şeklinde tanımlanmaktadır.

Hacca gitmek, şartlarına haiz olan Müslümanlar üzerine farz bir ibadettir. Hacca gitmenin şartları ise; akıl baliğ olması, buluğ çağına ermiş olması, özgür olması, hem fiziksel, hem de maddi güce sahip olması, sağlığının yerinde olması ve yol emniyetinin sağlanmış olmasıdır. Kadınlar için ise ayrıca eşi ya da mahreminin yanında olması ve iddet müddetinin dolmuş olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan Müslümanların hacca gitmesi farzdır.

Hac Kaç Gün Sürer?

hac kac gun surerHac ibadetinin süresi, haccın türüne, hacca giden kişinin mali gücüne ya da bunun gibi durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kutsal topraklara giden Müslümanlar hac vazifesini en az 5 gün içerisinde tamamlayabilmektedir. Duruma göre haccın süresi 10 gün, 15 gün, 20 gün, hatta bazen 40 – 45 güne kadar dahi uzatılabilmektedir.

İslam dinine göre Müslümanların hac yapabilmesi için belirlenen tarihler Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk 10 günüdür. Müslümanlar tercihlerine göre Şevval ayının başında hacca gidip, zilhicce ayının 10’uncu gününde bu vazifelerini tamamlayabilecekleri gibi, son 5 günde giderek de tamamlayabilmektedir.

Haccın Türleri Nelerdir?

Haccın 3 farklı türü bulunmaktadır. Bunlar ifrat, temettü ve kıran haccıdır.

İfrad haccı yapan Müslümanlara müfrid hacı adı verilmektedir. Bu kişiler, yalnızca hac yapmaya niyet eden kişiler olurken, ayrıca Mekke’de oturan kişiler yalnızca müfrid hacı olmaktadır.

Kıran haccını yerine getiren Müslümanlara karin hacı adı verilmektedir. Bu kişiler hac ile umreye niyet eden kişiler olurken, bu kişiler ilk olarak umre ziyaretini gerçekleştirmekte, daha sonra ihramdan çıkmadan hac vazifesini yerine getirmektedir.

Temettü haccını yerine getiren Müslümanlara ise mütemetti hacı denilmektedir. Hac döneminde umre yapmak için ihrama giren Müslümanlar, umre vazifesini yerine getirdikten sonra ihramdan çıkmakta ve telviye gününden bir gün öncesinde hac için ihrama girmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir