Blog

İhram Görevleri Nelerdir?

İhram Görevleri Nelerdir

İhram, hac ya da umre yapmak üzere kutsal topraklara giden Müslümanların giymesi gereken bir örtü ya da giysi olarak bilinmektedir. Bu giysi erkekler için iki parçadan meydana gelen bir örtü olurken, kadınlar için günlük olarak İslam dinine uygun bir şekilde giymiş oldukları giysilerdir. Fakat hem haccın, hem de umrenin gerekliliklerinden biri olan ihram, kutsal topraklara giden Müslümanın, normal zamanlarda helal olan bazı eylem ve davranışları kendisine haram kılması anlamı taşımaktadır.

Beyaz renkte iki parçadan meydana gelen ve dikişsiz olan ihram kıyafetini giyen bir kimse, umre ya da hac ibadetini eda edene kadar bu giysiyi üzerinden çıkarmamakta, yani ihramın gerekliliklerini yerine getirmek durumundadır.

İhram Görevleri Nelerdir?

ihram gorevleri nelerdirİhramın görevleri, başka bir deyişle ihramın şartları niyet ve telbiye getirmektedir.

Hac ve umreye giden Müslümanlar ‘Allah’ım, umre – hac yapmak istiyorum, onu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle’ diye kalben niyet etmektedir.

Sonrasında ise telbiye getirmekte, yani; ‘Lebbeyk. Lebbeyke La şerike Leke Lebbeyk. İnnel Hamde Ven Nimete Leke Vel Mülk. La şerike Lek’ şeklinde Arapça lafızları telaffuz etmektedir.

Öte yandan ihramın yasaklarına uyulması da, ihramın görevlerinden biridir.

İhramın Yasakları Nelerdir?

İhramın görevlerinden olan yasakları, hac ya da umreye giden Müslümanların uzak durması gereken fiil ve davranışlardır. Örneğin; ihramlı olunduğu süre zarfı boyunca saç ya da sakal tıraşı olmak, tırnak kesmek, kasıklardaki ya da koltuk altındaki tüyleri almak, parfüm ya da güzel kokular sürmek, ihram giysilerinin haricindeki pantolon, ceket, atlet, gömlek, pardösü gibi dikişli giysiler giymek ve başa sarık ya da takke takarak örtmek ihramın yasakları arasında yer almaktadır.

İhramın yasakları yalnızca bunlar ile sınırlı değildir. Hamama girmek, çorap ya da eldiven giymek, topuklu ya da kapalı ayakkabı giymek, kötü söz sarf etmek, başkaları ile tartışmak kavga etmek, kalp kırmak, harem bölgesinde bulunan ot ya da çeşitli bitkileri kopartmak, cinsel ilişkiye girmek, eş ile öpüşmek, koklaşmak, kendisinin ya da başkasının üzerinde bulunan bitleri öldürmek, avlanmak ya da bir başkasının avlanmasına yardımcı olmak ve bunun gibi fiiller ihramın yasaklarındandır.

İhramlı olan bir kimsenin bu gibi fiil ve davranışlardan uzak durması zorunludur. Aksi takdirde hac ya da umre ibadeti eda edilmiş sayılmamaktadır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir