Blog

Hac Hediyesi Ne Olabilir?

Hac hediyesi ne olabilir

İslam dininin şartları arasında yer alan hac ibadeti; Müslümanların Hz. Allah ile yakınlaşmasına, onun rızasını kazanmaya, sevgisinin oldukça derin bir şekilde hissedilmesine ve maneviyatını kuvvetlendirmesine yardımcı olan oldukça önemli ibadetlerden birdir. Hac şartlarını taşıyan Müslümanlar üzerine farz olan bu ibadet, yılın ancak belirli dönemlerinde yerine getirilmektedir. Üstelik hacca giden bir Müslüman, kutsal toprakları ziyaret edip farz olan ibadetlerini eda ettikten sonra, memleketine dönerken yakınları için hac hediyelikleri getirmekte ve bir peygamber sünnetini de yerine getirmiş olmaktadır.

Hacca giden Müslümanların memleketlerine geri dönerken hac hediyelikleri getirmesi, uzun yıllardır geleneksek bir durum haline gelmiştir. Özellikle de Türk hacılar ülkelerine dönerken çeşitli hac umre hediyelikleri almakta ve kendilerini ziyarete gelen yakınlarına, misafirlerine, kutsal topraklardan getirmiş oldukları bu eşyaları hediye etmektedir.

Hac Hediyelikleri Nereden Alınır?

hac hediyesi ne olabilirHacılar ya da hacı adayları, kendilerini ziyarete gelen yakınlarına hediye etmek üzere pek çok hediyelik eşya alabilmektedir. Bu hac umre hediyeliklerini Mekke ya da Medine’de bulunan ve haz malzemeleri satan dükkanlardan satın alabilmek mümkündür. Satın alınan bu hediyelikler, Mekke ve Medine’deki esnaflar tarafından belli bir ücret karşılığında hacıların ülkelerine ulaştırılabilmektedir.

Öte yandan hacılar bu hediyelerini Mekke ya da Medine’den alarak kendilerine yük etmek yerine, yaşadıkları şehirlerdeki hac malzemeleri satan dükkanlardan da kolaylıkla satın alabilmektedir. Günümüzde genellikle hacı adayları, hacca gitmeden önce hurma ve zemzem suyu dışındaki hediyeliklerini bu gibi dükkanlardan satın alarak hazır edebilmektedir.

Hac Hediyesi Ne Olabilir?

Hacıların yakınların hediye ettiği bu eşyalara pek çok örnek verebilmek mümkündür. Çevremizde hacdan gelen hacıların getirdiği hac umre hediyelikleri göz önünde bulundurularak; başta zemzem suyu ve hurma olmak üzere, seccade, takke, tesbih, Kur’an – ı Kerim, ezan okuyan saat, kol saati, gümüş yüzükler, kutsal toprakları temsil eden ufak tefek biblo, magnet vs. türünden hediyelikleri örnek gösterebilmek mümkündür. Bunun ile beraber kız çocuklarına özel boncuklu çantalar, kutsal toprakları gösteren filmli dürbünler, şahmeranlar, inciler, kolyeler, iPhone cep telefonu, çeşitli teknolojik aletler ya da toz sürme, hac umre hediyeliklerine örnek olarak gösterilebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir