Blog

Umreden Hediye Getirmek!

Umreden hediye getirmek

Umre, yılın hac zamanı dışında herhangi bir vaktinde Müslümanların Kabe – i Muazzama’yı, Mekke’yi ve Medine’yi ziyaret etmesi ve tavaf etmesi anlamına gelmektedir. Fıkhi açıdan bakılacak olursa umre; hac gibi herhangi bir zamana bağlı kalmadan ihrama girerek Kabe – i Muazzama’yı tavaf etmek, sa’y etmek ve tıraş olmak şeklinde tanımlanmaktadır. Gerek fiziki açıdan, gerekse maddi açıdan durumu müsait olan her Müslüman, hac mevsimi dışında dilediği vakit umreye gidebilmektedir.

Umreye giden bir Müslüman memleketine geri döneceği vakit, yakınları için umre hediyelikleri almaktadır. Umre hediyeliklerini Mekke’de de Medine’de de bulabilmek mümkündür. Başka Mescid – i Haram olmak üzere kutsal topraklarda hemen hemen her sokakta umre malzemeleri ve hediyelikleri satan dükkanları bulabilmek mümkündür. Bunun ile beraber hemen hemen her sokakta adım başı seyyar satıcılara da rastlanabilmektedir.

Umreden Hediye Getirmek

umreden hediye getirmekUmreden hediye getirmek, özellikle Türk toplumunda adeta geleneksel bir hal almıştır. Öte yandan İslam dininde de hediyeleşmenin sünnet olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Türkler umreye ziyaret gittikleri vakit, geri dönerken yakınlarına, sevdiklerine ve ailesine çeşitli hediyeler getirmektedir. Bu hac umre hediyeliklerinin başında zemzem suyu ve hurma gelmektedir. Çünkü zemzem suyu ve hurma, kutsal toprakların bir simgesi olarak görülmekte ve aynı şekilde kutsal olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla umreden dönen Müslümanların bagaj yükünün büyük çoğunluğunu zemzem suyu ve hurma oluşturmaktadır.

Kutsal topraklara gidenlerin getirdikleri diğer hac umre hediyelikleri ise; başta Kur’anı Kerim olmak üzere seccade, tesbih, takke, baş örtüsü, şal, kolye, şahmeran, kol saati, gümüş yüzük ve ufak tefek magnetlerdir. Bunun ile beraber ezan okuyan saatler, çocuklar ve yetişkinler için yüzükler, kıbleyi gösteren seccadeler, 500’lük teşbihler ve kutsal toprakları gösteren filmli dürbünler de, uzun yıllardır umreye ve hacca giden Müslümanların getirdikleri hac umre hediyelikleri arasında yer almaktadır.

Umre Hediyelikleri Nereden Alınır?

Umre hediyeliklerini kutsal topraklardan almak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak bu durum zemzem suyu ve hurma için geçerli değildir. Bu iki hediyelikleri kutsal topraklardan getirmek daha evladır. Öte yandan diğer hediyelikleri ise kutsal topraklardaki umre malzemeleri satan dükkanlardan alabilmek mümkün olduğu gibi, umreye gitmeden önce kişinin yaşadığı yerdeki dükkanlardan satın alabilmesi de mümkün ve hatta daha kolaydır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir