Blog

Zemzem Suyunun Tarihi ve Çıkış Serüveni

Zemzem suyunun tarihi ve cikis seruveni

Müslümanlar tarafından kutsal olarak kabul edilen zemzem suyu, Hz. Allah’ın Hacer ve oğlu Hz. İsmail’e ihsan ettiği su olarak bilinmektedir. Mekke’den çıkan bu zemzem suyunun anlamı ve tarihi oldukça önemlidir.

Zemzem Suyunun Anlamı

Zemzem suyunun anlamı tarihinde gizlidir. Zemzem suyunun tarihi ise Hz. İsmail’in bebekliğine dayanmaktadır. Hz. İbrahim as. Cenab-ı Hakk’ın emriyle eşi Hacer Validemiz ile henüz anne sütü alan oğlu Hz. İbrahim’i Zemzem suyunun bugünkü çıktığı yere bırakmıştır. O zamanlar Mekke’de yaşayan hiçbir insan bulunmazken, ne yiyecek bir yemek, ne de içecek bir su bulunmaktadır. Belli bir süre sonra Hz. İbrahim’in bıraktığı su da tükenince Hz. İsmail susamış ve ağlamaya başlamıştır. Hacer Validemiz ise ne yapacağını şaşırmış bir vaziyette birilerini görebilmek ümidiyle Safa Tepesi’ne çıkmıştır. Ancak kimseyi göremeyen Hacer Validemiz Safa ile Merve tepesi arasında çaresizce koşmaya başlamıştır. En son Merve Tepesi’ne çıkan Hacer Validemiz bir ses işitmiş ve Hz. İsmail’i bıraktığı yerde Cebrail as. görmüştür. Bir rivayete göre ayağıyla, diğer bir rivayete göre kanadıyla yeri kazıyan Cebrail as. bu şekilde suyun çıkmasını sağlamıştır. Hacer Validemiz akan suya “dur dur” anlamına gelen “Zem Zem” demiş ve suyun akmasını engellemiştir. Zemzem suyunun anlamı bu şekilde oluşmuştur.

Zemzem Suyunun Özellikleri

zemzem suyunun tarihi ve cikis seruveni 1Zemzem suyunun pek çok özelliği bulunmaktadır. Zemzem suyunun sahip olduğu lezzet başka hiçbir suda bulunmazken, az miktarda tuz ve kükürt içermektedir. Bunun ile beraber bulanık olmayıp tümüyle saf, berrak bir halde olması, mikropsuz oluşu, sağlığa zarar verebilecek hiçbir madde içermemesi, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayabilmesi, insanı tok tutması, kokusuz oluşu ve idrar yoluyla değil sadece ter yoluyla dışarı atılıyor olması, zemzem suyunun özellikleri arasında yer almaktadır.

Faydaları

Zemzem suyunun faydaları oldukça fazladır. Peygamber Efendimizin zemzem suyu ile alakalı rivayet edilen bir hadis-i şerifine bakılacak olursa; “Zemzem ne niyetle içilirse, o yararı sağlar” hadis-i şerifi, zemzem suyunun şifalı bir su olduğunu ifade etmektedir.

Öte yandan içenin açlığını, susuzluğunu gidermesi, bağ ağrısını hafifletmesi, özellikle sıtmaya karşı bir şifa kaynağı oluşu, her derde deva sağlaması göz sağlığını iyileştirmesi ve anne sütünü artırması, zemzem suyunun faydaları arasında yer almaktadır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir