Blog

Hac ve Umre Malzemeleri Rehberi!

hac ve umre malzemeleri rehberi 1

Hac ve umre ziyaretine giderken almamız gereken bir takım hac ve umre malzemeleri bulunmaktadır. Belirli hac ve umre malzemelerini almadan kutsal ziyaretlerimizi gerçekleştiremeyiz. Bu belirli hac ve umre malzemelerini kullanmadığımız süreçte bulunduğumuz ülkede ceza alabilir ya da dinen kefaletini ödemek durumunda kalabiliriz. Hac ve umre ziyaretlerimizi eksiksiz ve sorunsuz olarak gönül rahatlığı ile geçirebilmek için hac ve umre malzemelerini kullanmamız gerekir.

Hac ve Umre Malzemeleri Nelerdir?

hac ve umre malzemeleri rehberi 2Hac ve umre ziyaretimiz sırasında kullanmamız gereken zorunlu hac ve umre malzemeleri; ihram çeşitleri, şal ve başörtüsü çeşitleri, ayakkabı ve terlik, ihram sabunu, misvaktır.

İhram Çeşitleri

Hac ve umre malzemelerinden olan ihram çeşitlerinin kullanılması zorunludur. Öncelikle ihram çeşitleri dikişsiz olmalı vücudu sarmalı fakat vücut hatlarını belli etmemelidir. Bunun yanı sıra çöl ikliminde bulunan bir ülkeye hac ve umre ziyaretinde bulunacağınız için açık renk ihram çeşitleri seçilmeli ve teri emmesi bakımından %100 pamuk olmasına özen gösterilmelidir. Hac ve umre malzemelerinden ihram çeşitleri 2 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalara izar ve rida adı verilmektedir. Erkekler ihrama girdiklerinde atlet, külot gibi ürünleri kullanmamalıdır. Eğer giyilirse ihram cürümlerinden birini işlemiş bulunurlar. İhram çeşitlerinin sökülmeye müsait olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü bir tel bile sökülse cezası vardır.

Şal ve Başörtüsü Çeşitleri

Kutsal yerleri ziyaretleri sırasında hanımların sadece yüzü ve elleri gözükmesi gerekir. Peygamberimizin sünnetine göre hac ve umre ziyareti sırasında hanımlar peçe takmamalı ve ellerini de kapatmamalıdır. Fakat başları kapalı olmalıdır. Bu nedenle hac ve umre malzemelerinden şal ve başörtüsü çeşitlerinden almalı ve sadece yüzünüzün gözükeceği şekilde başınızı kapamalısınız.

İhram Sabunu

İhram sırasında herhangi bir koku kullanmak yanlıştır. Bilerek veya bilmeyerek de olsa koku kullanmanın cezası vardır. Bunun için kefalet olarak bir kurban kesilmesi icap eder. Bu nedenle ihram sırasında hiçbir koku malzemesi kullanılmaz. Buna sabun da dahildir. Fakat ihram için özel hazırlanmış hac ve umre malzemelerinden kokusuz ihram sabunu kullanmak gerekir. Çünkü sıcaktan oluşan vücudumuzun kötü kokusu ile rahatsız olmamalı ve yanından geçtiğimiz insanları da rahatsız etmemeliyiz.

Ayakkabı ve Terlik Çeşitleri

Kutsal toprak ziyareti için gittiğimiz bölgenin sıcaklığını düşünürsek eğer hac ve umre için özel üretilmiş hac ve umre malzemelerinden terlikleri almak çok daha mantıklıdır. Ayrıca terlikler mescitlere giriş çıkışlarda çok kalabalık olacağı için terliği giyip çıkarmak da kolay olacaktır. Fakat ayakkabı giyilerek gidilen ziyaret yerlerini dikkate alarak ona göre yanınızda ayakkabı çeşitlerinden götürebilirsiniz.

Misvak

Aslında misvak kullanımı isteğe göre gibi gözükse de peygamberimizin sünnetlerinden biri olduğundan dolayı yanımızda götürmemiz gerekir. Hac ve umre malzemeleri içinden misvak kullanmamız ile peygamberimizin sünnetini yerine getirir ve gönül rahatlığı ile kullanırız.

Hac ve Umre Malzemelerini Toptan Olarak Nereden Alabilirim?

En uygun hac ve umre malzemeleri fiyatlarını sizin için sunan, en kaliteli ve geniş ürün yelpazesi ile “Hedisam”da bulabilir ve kolaylıkla satın alabilirsiniz. Gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz hac ve umre malzemeleri ve sitemizdeki diğer ürünleri almak istediğiniz takdirde 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava olarak ürünleri size sunarız.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir