Blog

Hacca Giderken Yanımızda Ne Götürmeliyiz?

Hacca giderken yanimizda ne goturmeliyiz

Hac, İslam dinine mensup olanların ömründe bir defa yerine getirmekle yükümlü oldukları ve üzerlerine farz olan bir ibadettir. Üstelik İslam’ın şartları arasında yer alan bu ibadet, Kabe’yi ve etrafında bulunan kutsal toprakları, yılın belirli dönemlerinde usulüne uygun bir şekilde ziyaret etmek ve yerine getirilmesi şart olan ibadetlerin gerçekleştirilmesi ile eda edilen bir farz ibadet olarak tanımlanmaktadır.

İslam’ın 5 şartı içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan hac vazifesi, Müslümanların din kardeşleri ile tanışma, kaynaşma ve sevginin oldukça yoğun bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanımaktadır. Hac ibadetini yerine getirmek üzere seçilen hacı adayları, daha yolculuğuna günler olmasına rağmen önceden hazırlıklara başlamakta ve tatlı bir telaş içerisine girmektedir.

Hacca gidecek olan bu şanslı Müslümanların, üzerlerine farz olan bu kutsal görevi yerine tam manasıyla getirebilmek, yolculuk esnasında herhangi bir aksilik yaşamamak adına eksiksiz bir valiz hazırlamalıdır. Bu konuda oldukça dikkatli ve seçici olmalı, Hac esnasında ihtiyaç duyacağı eşyaları da yanında bulundurmalıdır.

Hacca Giderken Yanımızda Ne Götürmeliyiz?

hacca giderken yanimizda ne goturmeliyizBir Müslümanın hacca giderken yanında bulundurması gereken ilk eşyası hem yolculuk hem de ibadet esnasında ihtiyaç duyacağı kıyafetleridir. Kadınların bol miktarda iç çamaşırı, abdest çorabı, tavaf patikleri, mescitlere daha kolay girip çıkabilmek için terlik, havlu gibi eşyaları mutlaka yanında bulundurması gerekmektedir.

Bunun ile beraber erkek hacı adaylarının ise, giymesi zorunlu olan ihram kıyafeti, ihram kemeri konusunda dikkatli olması elzemdir. Bunun nedeni ise, ihramın iki parçadan oluşması nedeniyle vücuttan düşme ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Öte yandan ziyaretler esnasında çok fazla güneşe maruz kalmamak adına güneş gözlüğü ya da her ihtimale karşı ağrı kesici, mide bulantısı ilacı, krem ve devamlı kullanılan ilaçların da götürülmesi gerekebilir.

Hacca Giderken Neden Beyaz Giyilir?

Hacı adaylarının Hacca giderken beyaz renkte ihram giymesinin hem maddi hem de manevi nedenleri bulunmaktadır. Öncelikle beyaz renk, saflığı, temizliği ve varışı temsil etmektedir. Beyaz renkte ihram giyen hacılar barış bayraklarını açmakta ve harem bölgesine, barış meydanına bu şekilde giriş yapmaktadır. Diğer yandan ise beyaz renk sağlık açısından daha evladır. Çünkü Mekke ve Medine’de oldukça sıcak bir hava hakimdir. Hacılar, giymiş oldukları beyaz renkli kıyafetleri ile koyu renklere kıyasla daha serin kalabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir