Blog

Akik Taşı Tesbihlerin Farkı Nedir?

akik tasi tesbihlerin farki nedir

Akik Taşı Tesbihlerin Farkı Nedir

Her bölgede farklı renklerde bulunan akik taşı, estetik güzelliği ve enerjisiyle herkesin ilgisini çekmekte olan kıymetli bir taştır. Doğal taş aksesuarları olarak sıklıkla kullanılan akik taşları, bu özelliği ile süs malzemesi ve tespih olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllar dünyada ve ülkemizde süs aksesuarı ve mücevherat olarak kullanılmıştır. Sertlik derecesi 7 olan ve kimyasal yapısı SiO2 olarak adlandırılan akik taşı, 2.57-2,64 özgül ağırlığa sahiptir. Bulunduğu yörenin özelliğine göre farklı renk ve tonlarda olabilmektedir. Kırmızı rengi ile tanınan taş, aynı zamanda yeşil, siyah ve mavi renklerde de doğadan çıkarılır.

Akik Taşı Tespihlerin Diğer Tespihlerden Farkı

akik tasi tesbihlerin farki nedir 1

Akik taşı, dünya üzerinde en çok bulunan ve tercih edilen doğal taşların başında gelmektedir. Akik oldukça sert bir taştır. Sertlik derecesi 6,5-7 arasındadır. Kuvars grubuna ait olan bu doğal taş ışığı geçiren saydam ya da yarı saydam bir yapıya sahiptir. Akik taşı doğada çok farklı renklerde bulunmaktadır. Akik olarak bilinen taşlar pembe, mavi, beyaz, yeşil, kahverengi ve kırmızı renklerde karşımıza çıkmaktadır. Herbir renginin farklı faydaları blunmaktadır.Akik taşı tesbihlerin diğer tesbihlerden farkı, bu taşın oldukça faydalı bir taş oluşudur ve faydaları saymak ile bitmeyecek bu taş ile alakalı çeşitli hadislerin bulunmasıdır. Bu hadisler şu şekilde sıralanabilir;

  • Resulullah (saa) İmam Ali’ye (as) hitaben şöyle buyurmuştur. “Parmağına kızıl akik tak! Çünkü bu akik Allahu Teala’nın birliğine, benim nubuvvetime, senin ve evlatlarının velayetine ve imametine, senin dostlarının cennette ve şialarının Firdevs cennetinde oluşuna şehadet etmiştir.”
  • Resulullah (saa) şöyle buyurmuştur: “Her kim akik yüzüğü taksa ihtiyaçlarını temin etmiştir.”
  • İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurmuştur: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur. Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.
  • İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurmuştur: Akik yolculukta insanın emniyetini sağlar. Akik takan perişanlık görmez ve işlerinin akıbeti hayra ulaşır.
  • Rebieturravi şöyle rivayet etmiştir:” Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur.”

Daha çok aksesuar olarak ve dini vecibelerde kullanılan akik tespihler, diğer tespihlerde olmayan fiziksel şifa enerjisi yarar. Görünümü ve parlaklığıyla dikkat çeker. Kontrasyona yardımcı olur, alı yeteneklerini geliştirir, zihinsel işlevleri artırır. Akik tespih kullananlar tespihlerinin kullandıkça parladığını, kullanım süresince vücudunda bir rahatlama hissettiklerini söylerler.

Farklı malzemelerden üretilen diğer tespihlere göre dayanıklı ve sağlamdır. Düşme ve çarpma gibi durumlarda kolay dağılmaz ve kırılmaz. Sürekli elinde taşıyanlarda cilt bozukluklarına ve kaşıntıya iyi gelen bir özelliğe sahiptir. Akik taşını veya tespihini karnının üzerine koyanlarda sindirim sisteminin uyarıldığı, mide ve bağırsaklarının daha iyi çalıştığı görülmektedir.

Uyum ve Olgunluğu Artırır

Akik tespih kullananlar, sosyal çevrelerinde kendilerini daha uyumlu hissederler. Koruyucu bir iksir gibi kişinin güvenini artırır. Işığı yansıtması ve parlaması iç huzuru tetikler, kristal yapısı olumlu bir manevi rahatlama sağlamaya yardımcı olur. Eskiden hamile olan ve emziren anneler çocuklarının ve kendilerinin nazardan koruduğuna inanarak sürekli boyunlarında akik kolyeler taşırlardı. Şimdilerde daha çok erkekler tarafından kullanılan bir aksesuar olmakla beraber, tespih koleksiyonerlerin biriktirdiği ürün haline gelmiştir.

Aşırı sinirli anlarda sakinleştirici özelliği ile arzuları ve öfkeyi durdurur. Yalnızken çekilen veya elde tutulan tespih uzun düşüncelere eşlik eder. Özellikle tespih sevenlerin ilgisini kullanan kişinin üzerine çeker, sosyal çevrenin artmasına ve yeni arkadaşlıklar edinilmesine vesile olur. Yolculuk esnasında koruyucu bir özelliği bulunur. Birçok kişi akik tespihini yanına almadan dışarı çıkmaz, değişik renklerdeki diğer tespihlerini dönüşümlü olarak kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir