Blog

Hacdan Hangi Hediyeler Getirilebilir?

Hacdan hangi hediyeler getirilebilir

Hac, İslam’ın beş şartı arasında yer alan şartlardan biridir. Müslüman için hem bedeni hem de mali bir ibadet olarak tanımlanan hac, kendisinde şartları mevcut olan her Müslümanın ömründe bir defa yerine getirmekle yükümlü olduğu bir ibadettir. Yani kısacası Hac, hacca gitme şartları kendisinde bulunan bir Müslüman için farz olan bir ibadettir. Bu görevini yerine getirmek üzere hazırlıklara başlayan bir hacı adayı, gerekli hac malzemelerini de yanına alarak yola çıkmakta ve kutsal topraklara ulaştığında da önce ihrama girerek hac ibadetine başlamaktadır.

Öte yandan hac vazifesini yerine getirdikten sonra memleketine hac umre hediyelikleri ile dönen hacılar, bu hediyelikleri yakınlarına dağıtarak, daha çok sevaba nail olmaktadırlar.

Hac Bir Ziyaret Midir?

Haccı pek çok şekilde tanımlayabilmek mümkündür. Manevi bir yolculuk, kutsal bir ziyaret ya da farz olan bir ibadet gibi ifadeler de bu tanımlar arasında yer almaktadır.

hacdan hangi hediyeler getirilebilirBunun ile beraber Hac, aslında her Müslümanın ömründe en az bir defa tatması gereken haz, bulunması ve ziyaret etmesi gereken toprak, Hz. Allah’ın evi, Rasulullah’ın (s. a. v.) kabridir. Tam manasıyla yola koyulmak anlamına gelen Hac, hususi mekanı (Kabe – i Muazzama ve çevresindeki kutsal mekanları), hususi zamanda (yani her yılın şevval, zilkade, zilhicce aylarında), hususi fiil ile (yani farz, vacip ve sünnet olan ibadetler ile) ziyaret etmek şeklinde tanımlanmaktadır. Müslümanlar hac için belirlenen bu zamanlarda görevlerini yerine getirmek üzere kutsal toprakları ziyaret ederek, üzerlerine farz olan ibadetlerini eda etmektedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hac ile alakalı olarak “İslam 5 temel esas üzerine kurulmuştur: Bunlar Allah (c.c.)’den başka ilah olmadığına ve Muhammed (s.a.v.)’in Allah’ın peygamberi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucu tutmak ve Kabe’yi haccetmektedir.” diye buyurmuştur.

Hacdan Hangi Hediyeler Getirilebilir?

Hac ziyaretini yerine getiren ya da getirecek olan hacı adayları ve hacılar, kendilerini ziyarete gelecek olan yakınları için hac hediyelikleri hazırlamaktadırlar. Geleneksel bir hale gelen hac hediyeliklerini bulundukları memleketten temin edebilmeleri mümkün olurken, Mekke ve Medine’den de getirebilmeleri mümkündür.

Hac umre hediyelikleri genellikle hemen hemen her ilde yer alan ve hac malzemeleri satan dükkanlarda bulunmaktadır. Öte yandan Hacda satılan hediyelik eşyalardan almak isteyen hacı adayları ise, bu görevi çoğu zaman kutsal topraklara bırakmaktadır. Çünkü Hacda satılan hediyelik eşyalar zemzemden hurmaya, takıdan elektronik eşyalara kadar çeşitlilik gösterebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir