Blog

İhram Nereden Alınır?

İhram Nereden Alınır

[vc_row][vc_column][vc_column_text]İhram, hac ya da umreye giden Müslüman erkelerin giymekle yükümlü olduğu, iki parçadan meydana gelen dikişsiz ve beyaz bir örtü olarak tanımlanmaktadır. Kadınlar için ise ihram, normal kıyafetleri olarak bilinmektedir.

İhram aynı zamanda genel olarak hac ya da umre ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden hacı adayları için farz olan ibadetlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Bu ibadetler için ilk olarak Mekke’yi ziyaret edecek olan hacı adaylarının Türkiye’deki havalimanında ihrama girmesi gerekmezken, Mekke’ye gidecek olan hacı adaylarının ise ihrama burada girmesi gerekmektedir. Bu esnada erkekler giysilerini çıkarıp ihram örtülerine bürünürken, kadınların kendi elbiseleri ise ihram örtüsü olarak kabul edilmektedir.

İhram, bir elbiseden, kıyafetten, örtüden daha fazlası olarak değerlendirilmektedir. İhrama girdikt4en sonra kadın ve erkeğin gerek hareketlerine, gerek davranışlarına, gerekse ibadetlerine dikkat etmesi gerekmektedir. İhrama giren bir erkek saç, sakal ve tırnaklarını kesemezken, kutsal topraklar adım atılmadan önce ihrama girmek farz olmaktadır. İhrama girilmesi gereken yer, çoğu zaman hac ya da umre organizasyonunu gerçekleştiren şirket yetkilileri tarafından hacı adaylarına bildirilmektedir.

Satın Alınacak Olan İhram Nasıl Olmalıdır?

ihram nereden alinirİhramın pek çok alternatifi ya da seçeneği mevcuttur. Pamuklu ihram, bambu ihram, micro cotton ihram, jakarlı ihram ve kadife ihram, bu ihram çeşitlerindendir.

Pamuklu ihram, günümüzde en sık tercih edilen klasik ihramdır. Tercih edilecek olan bu ihramın yüzde 100 pamuktan üretilmiş olmasına ve hidrofilli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kadife ihram ise, yine pamuktan üretilmiş olmakla beraber kadife bir dokuya sahip olan ihram türüdür. Kullanımı pek rahat olmadığından günümüzde üretimine pek sık rastlanmamaktadır. Bambu ihram da, ekstra pamuk özelliğine sahip olması için bambu ipi ile üretilmektedir. Klasik pamuklu ihrama kıyasla daha yumuşak ve emici bir özelliğe sahip olan bambu ihram, en sık tercih edilen ihram türü olarak bilinmektedir.

Satın alınacak olan ihramın yüzde 100 pamuk olması ve emici özelliğinin fazla olması oldukça önemlidir. Çünkü kutsal topraklar oldukça sıcak olan bölgelerdir. Hacı adaylarının buralarda güneşi çekmemesi, giydiği kıyafetlerin terini çabucak emip kuru tutması gerekmektedir.

İhram Nereden Alınır?

İhram örtüsü ya da diğer bir deyişle giysisini hac ve umre malzemeleri satan dükkanlar ya da online alışveriş sitelerinden satın alınabilmektedir. Görerek ve beğenerek ihram giysisi almak isteyen hacı adayları, genellikle yaşadığı yerdeki hac malzemeleri satan dükkanlara giderek ihram giysisini satın alabilmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”4″ include=”31649, 31650, 31648, 31652″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir