Blog

Hacdan Sonra Kimlere Hediye Getirilir?

Hacdan sonra kimlere hediye getirilir

İslam dininin şartlarından biri olan hac, şartlarını taşıyan Müslümanlar üzerine farz olan bir ibadettir. Mekke çevresinin Kabe – i Muazzama’nın ve diğer kutsal toprakların ziyaret ve tavaf edilmesi olarak tanımlanan hac ibadeti, yılın belirli dönemlerinde yapılmaktadır. Şevval, Zilkade ve Zilhicce ayının ilk 10 günü kutsal topraklara giden hacı adayları, hac vazifesini yerine getirdikten sonra memleketine geri dönmektedir. Dönerken hac hediyelikleri getirmek ve bu eşyaları kendisini ziyarete gelenlere hediye etmek de sünnettir.

Hacdan Sonra Kimlere Hediye Getirilir?

hacdan sonra kimlere hediye getirilirHacıların Mekke ve Medine gibi kutsal toraklardan getirmiş oldukları hac hediyelikleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Zira o topraklarda oldukça zengin bir hediye envanteri bulunmaktadır. Özellikle de Mescid – i Haram’daki sokaklarda hediyelik eşya ve hac malzemeleri satan dükkanlar oldukça fazla olması ile bilinmektedir. Ayrıca sokaklarda seyyar satıcılar da oldukça fazladır. Bu sayede kutsal topraklara giden hacılar, memleketlerine geri dönerken, pek çok hac hediyelikleri getirebilme şansına sahiptir.

Hacılar, kutsal topraklardan almış oldukları bu hediyeleri genellikle ilk olarak ailesine, eşine, dostuna, yakın arkadaşlarına ve komşularına getirebilmektedir. Bunun ile beraber özel olarak hacıların hediye vermek istediği yakınları, kendi inisiyatifine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Hacdan Hangi Hediyeler Getirilebilir?

Hacıların Mekke ya da Medine’den getirebilecekleri hac umre hediyeliklerine birkaç örnek göstermek gerekirse; bunların başında zemzem suyu ve hurmadır. Hacca giden bir kimsenin kutsal toprakları ziyaret ettiğini gösteren en önemli alametler olarak kabul edilen zemzem suyu ve hurma, hacıların yakınları için getirmiş olduğu en önemli ve en fazla hediyelerdendir. Çünkü bu iki hediye, yükün büyük bir çoğunluğunu oluşturabilmektedir. Mekke ve Medine’de esnaflar hacıların kendilerinden satın aldıkları hurmaları ve zemzem suyunu direkt olarak Türkiye’ye gönderebilme gibi bir hizmet de sağlayabilmektedir.

Öte yandan hac umre hediyeliklerinin diğerlerine bakılacak olursa da; Kur’an – ı Kerim, kıbleyi gösteren seccade, ezan okuyan saat, Rolex marka kol saati, inci, çeşitli teşbihler, gümüş yüzükler ve namaz örtüleri bu hediyeliklere örnek gösterilebilmektedir. Bunun ile beraber kız çocukları için rengarenk boncuklu çantalar, kadınlar için şahmeranlar, akike yüzükleri, şallar, kolyeler, takılar ve hatta bazı elektronik eşyalar da, hac umre hediyelikleri arasında yer almaktadır.

Hacca giden hacıların zemzem suyu ve hurma dışındaki bu hediyelerini kutsal topraklardan alma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Aksine bu hediyeleri hacca gitmeden önce kendi şehrinde bulunan hac malzemeleri satan dükkanlardan satın alarak sonrası için hazır edebilmeleri de mümkündür. Ancak hurma ve zemzem suyunun kutsal topraklardan alınması daha evladır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir