Blog

Kimler Mest Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler mest kulanabilir kimler kullanamaz

Müslümanlar indinde önemli bir yere sahip olan mest, abdest alırken ve ibadet ederken kolaylık sağlayan bir araçtır. Ayakkabı ya da çoraba benzer yapısı ile ayağa giyilen bu araç, ayakları topukları ile beraber saran ve bileklere kadar uzanan kalın, sağlam bir yapıya sahip olması ile dikkat çekmektedir. Geçmişte Peygamber Efendimiz tarafından da kullanılan mestler, günümüzde mest çeşitleri olarak pek çok farklı modele sahip olabilmektedir. Her birinin amacı aynı olurken, özellikleri değişiklik gösterir.

Mest çeşitlerine bazı örnekler göstermek gerekirse; deri mest, çorap mest ve termal mest bunlardan bazılarıdır. Termal mest daha çok kıl aylarında ayakları sıcak tutması için tercih edilirken, diğer mestler mevsimlik olarak kullanılabilmektedir.

Kimler Mest Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

İnsanların mestlere ilişkin merak ettiği pek çok konu bulunurken, bunlardan biri de mestlerin kimler tarafından kullanılıp kullanılamayacağıdır. Mest, genç ya da yaşlı, hasta ya da sağlıklı fark etmeksizin hemen herkesin kullanımına uygun olan bir giysidir. Her ne kadar günümüzde daha çok abdest almakta zorlanan yaşlılar, engelliler ve hamileler, ayaklarından rahatsız olup su değmemesi gerekenler ve kış aylarında ayaklarını sıcak tutmak isteyen askerler tarafından kullanılıyor olsa da, normal şartlarda mestin kullanımı için herhangi bir şart bulunmamaktadır.

Mestler Üzerine Mesh İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kimler Mest Kullanabilir Kimler Kullanamaz

Mestin kullanımı için herhangi bir şart bulunmazken, mestler üzerine meshin çeşitli şartları bulunabilmektedir. Örneğin; mest modellerinin abdestli olarak giyilmiş olması, 5 km mesafe yürüyebilecek kadar dayanıklı olması, herhangi bir yerinde 3 parmak girebilecek kadar delik ya da yırtık bulunmaması, abdestin gusül abdesti gerektirmeyecek şekilde bozulmuş olması ve bağlanmaksızın ayakta durabiliyor olması, bu şartlar arasında yer almaktadır.

En Kaliteli Mest İçin Hedisam’ı Ziyaret Edebilirsiniz!

Hedisam.com, tüketiciye dini eşyalar, hac malzemeleri ve hediyelik eşyalarla hizmet veren bir kuruluştur. Bu doğrultuda mest modellerini bulabilmenin mümkün olduğu Hedisam, piyasadaki en uygun mest fiyatları ile müşterilerine ayrıcalık sunabilmektedir. Üstelik bu gibi uygun fiyatlarla en kaliteli ürünlere yine Hedisam üzerinden sahip olabilmek mümkündür.

Sizlerde ihtiyacınız olan mest modelleri ve birbirinden uygun mest fiyatları için Hedisam.com’u ziyaret ederek dilediğiniz ürünü kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir