Blog

Medine’den Getirilebilecek Hediyeler!

Medine’den Getirilebilecek Hediyeler

Hac ya da umre vazifesini yerine getirmek üzere Mekke ve Medine’ye giden kişiler, bu kutsal yolculuğun dönüşünde yakınları için pek çok hac umre hediyelikleri getirmektedirler. Günümüzde adeta geleneksel bir hal alan hac umre hediyelikleri, Medine’den ya da Mekke’den satın alınabileceği gibi, hacıların yaşadıkları kentlerden de alınabilmektedir.

Medine’den Getirilebilecek Hediyeler

Hac ya da umreden getirilebilecek olan hediyeliklerin başında hurma ve zemzem gibi yalnızca oralardan temin edilebilen ve Müslümanlar tarafından hem kutsal hem de şifalı olarak kabul edilen ürünler gelmektedir. Zemzem suyu ve hurmayı da tıpkı diğer hac umre gibi hediyelikler gibi hacı adaylarının kendi ülkelerinden temin etmesi mümkün olurken, Medine’den taze olarak getirilmesi daha evla olarak görülmektedir.

Bunun ile beraber Medine’den getirilebilecek hediyelikler çeşitlilik gösterebilmektedir. Tesbih, takke, kıbleyi gösteren seccade, hacı yağı olarak bilinen esanslar, kol saatleri yakılar, gümüş yüzükler, misvaklar, ezan okuyan saatler, Kur’an – ı Kerim ve dua kitapları, Mekke, Medine ve Kabe – i Muazzama’yı gösteren filmli dürbünler, kız çocukları için boncuklu çantalar, inci takılar, ufak tefek hediyelikler ve hatta elektronik eşyalar, Medine’den getirilebilecek hediyeliklere örnek olarak gösterilebilmektedir.

Hediyelik Alışverişi Medine’den Mi Yapılmalıdır?

medineden getirilebilecek hediyelerİslam dinine göre hac ve umre hediyeliklerinin Mekke ya da Medine’den yapılması ile alakalı olarak herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Yani buna göre, hac ve umre ibadetini eda etmek üzere Medine’ye giden hacıların hediyeliklerini ve alışverişlerini buradan yapmaları gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Üstelik alışverişin Medine’den yapılması, çoğu zaman hacılar için meşakkatli olabilmektedir. Çünkü havalimanındaki bagaj problemi, Medine’den Türkiye’ye getirilmesi, taşınması gibi durumlar hacılar için meşakkatli olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı alışverişin hacca gitmeden önce Türkiye’den yapılması daha kolay olacaktır.

Hac Umre Hediyelikleri Nereden Alınır?

Hacıların kendilerine ziyarete gelecek olan yakınları için hazırlayacak oldukları hediyelik eşyalar, Mekke ya da Medine’den satın alınabileceği gibi, genellikle hacıların yaşadıkları yerlerdeki hac malzemeleri satılan dükkanlardan temin edilebilmektedir. Çoğu zaman hacı adayları hacca gitmeden önce alışverişe çıkmakta ve gerekli olan hac malzemelerini ve hediyeliklerini, bu gibi dükkan ve mağazalardan satın alabilmektedir. Bunun ile beraber hac umre hediyeliklerini internet üzerinden de satın alabilmek mümkündür.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir