Blog

Mekke’den Getirilebilecek Hediyeler!

Mekke’den Getirilebilecek Hediyeler

Geçmişten günümüze kadar süre gelen ve adeta geleneksel bir hal alan kutsal topraklarda alışveriş alışkanlığı, her geçen gün biraz daha artış göstermektedir. Mekke’de bazı esnaflar yılın sadece 3 ayında, yani hac döneminde hac umre hediyelikleri satılan dükkanlar açarak, bir yıl boyunca geçinebilecekleri kadar para kazanabilmektedir. Bu dükkanlardaki hac umre hediyeliklerinin fiyatları ise, yapılan pazarlıkların neticesinde bir hayli düşüş gösterebilmektedir.

Mekkeli esnaflar, genellikle daha çok Türk müşterilerinden kazanmakta ve memnun kalmaktadır. Dolayısıyla buradaki esnaflar, müşterileri ile anlaşabilecek kadar Türkçeyi sökmüşlerdir.

Mekke’den Getirilebilecek Hediyeler

mekkeden getirilebilecek hediyelerHac ziyaretini yerine getiren ya da getirmek üzere Mekke ve Medine gibi kutsal topraklara giden hacılar, bu kutsal ziyaretten dönecekleri zaman yakınları için hediyeler getirmektedirler. Uzun yıllardır adet haline gelen hac ve umre hediyelikleri, Mekke’den satın alınıp getirilebileceği gibi, hacının bulunduğu ilden, hac malzemeleri satılan dükkanlardan satın alınabilmesi de mümkündür.

Mekke’den getirilebilecek hediyeler çeşitlilik gösterebilmektedir. Örneğin; başta hurma ve zemzem suyu olmak üzere tesbih, seccade, yüzük, inci, kol saati, ezan okuyan saat, zikirmatikler, Kabe – i Muazzamayı, Mekke’yi ve Medine’yi gösteren filmli dürbünler, oyuncaklar, misvaklar, sürmeler, çantalar, elektronik eşyalar ve bunun gibi pek çok eşya, Mekke’den getirilebilecek hac umre hediyeliklerine örnek olarak gösterilebilmektedir.

Mekke’de Hediyeliklerin Fiyatları Ne Kadar?

Mekke’de hediyelik ürünlerin fiyatları, kalitesi ve ürüne göre değişiklik göstermektedir. Hac vazifesini yerine getirmek üzere Mekke’ye giden hacıların, ihtiyacı olan ürünler ile yakınları için satın aldıkları ürünlerin toplam maliyeti neredeyse bin TL ile 2 bin TL arasında olabilmektedir. Türkler tarafından kutsal topraklardan en çok satın alınan ürünler ise; hurma, zemzem suyu, takke, seccade, tesbih, parfüm, esnas, kına, battaniye, Kur’an-ı Kerim, gümüş yüzük, sürme, misvak ve ezanlı saattir.

Hac ya da umre ziyaretine gidenlerin geri dönüşte getirdikleri en önemli hediyeliklerden biri zemzem suyu, diğeri ise hurmadır. Zemzem suyunun 20 litresi 60 riyali bulurken, hurmanın kilosu ise türüne ve kalitesine göre değişmektedir. Mekke’de tekstil fiyatları ise oldukça uygundur. Fakat hacıların ya da hacı adaylarının bu gibi hediyelik eşya alışverişlerini Mekke’de yapmaları şart değildir. Aksine kendi ülkelerinde ve memleketlerinde yapmaları hem ülke ekonomisi hem de kolaylık açısından daha faydalı olmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir