Blog

Şövale Nedir?

Sovale nediR

Daha çok ressamlar tarafından kullanılan şövale, günümüzde ev dekorasyonlarında aksesuar olarak da kullanılır hale gelmiştir. İnsanların evlerinde tablolarını, fotoğraflarını sergilemek amacıyla kullanılmaktadır.

Şövale Nedir?

sovale nedir 1Günümüzde pek çok ev sahibinin “Şövale Nedir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Ressamların resim yapmak amacıyla kullanmış oldukları sehpaya şövale adı verilmektedir. Fransızca bir kelime olan Chevalet sözcüğünden dilimize kazandırılan şövale, ressamların yağlı boya, tablo, kara kalem ve desen gibi çalışmalarda kullanılmaktadır.

Kullanım amacına göre pek çok farklı türü olan şövale, masa üstü, üç ayak, kır tipi, stüdyo tipi ve çantalı şövale gibi türlere ayrılmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan şövaleler de bu türden olan şövalelerdir. Örneğin; masa tipi şövaleler yüksek bir zemin ya da masa gibi alanların üzerinde tercih edilmektedir. Dolayısıyla bacakları daha kısa ve zemine paralel olarak üretilmektedir.

Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Profesyonel şövale daha çok ahşap malzemelerden elde edilirken, tercih edilecek olan bu önemli parçayı alırken bazı konularda dikkatli olunması gereklidir. Örneğin; şövale satın al işlemini gerçekleştirirken çalışacak olan mekana ve yapılacak çalışmanın türüne göre tercih edilmelidir. Hatalı olarak gerçekleştirilen şövale satın al işlemleri hatalı oturuş pozisyonlarına neden olabilmektedir. Dolayısıyla kişinin kendisine göre bir şövale tercihinde bulunması önemlidir. Bu gibi durumlarda şövaleyi deneyerek satın almak mantıklı olacaktır.

Öte yandan satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce şövale özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması, kullanılan ağacın kalitesi, yapısı ve türü bilinmelidir. Birinci sınıf kayın ağacının tercih edilmesi daha faydalı olurken, aynı zamanda tercih edilecek olan şövale özelliklerinden biri de fırınlandıktan sonra şövale haline getirilmiş olmasıdır. Yapı bakımından oldukça sağlam olan kayın ağacı, kaliteli bir duruş ve kullanım imkanı sağlamaktadır.

Şövale satın alırken dikkat edilmesi gereken bir başka konu da ayak bağlantılarının sağlamlığı ve şövale ölçüleridir. Şövalenin sağlamlığını ayak bağlantılarındaki metal bağlantılar gösterirken, uzun süreli bir kullanım sağlayabilmek adına bu bağlantıların sağlam olması önemlidir. Dolayısıyla iyi bir şövale satın almak isterseniz, bu bağlantıların sağlam olduğundan ve ayaklarının ayarlanabilir olduğundan emin olmanız gereklidir.

Sizlerde eviniz ya da kendiniz için iyi bir şövale satın almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer İçerikler

"Şövale Nedir? " üzerine bir düşünce

  1. Can KOÇAK dedi ki:

    gayet açıklayıcı bilgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir