Blog

Tesbih Yapımı!

tesbih yapimi

Tesbih Yapımı!

Hem farklı zamanlarda tesbih çekmek için hem de güzel bir süs olarak kullanım açısından son dönemlerde yoğun olarak, bireysel açıdan da tasarımlar gerçekleştirilmektedir. Tabii bu konuda tesbih nasıl yapılır diye merak edenler de doğal olarak her geçen gün artış gösteriyor. Burada öncelikle tesbihlerin yapımı adına mutlaka tüm gerekli malzemelerin tam olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Tesbih yapımı için ilk olarak kullanılacak olan madde, kalınlığı en çok 1 milimetre testeredir. Bu ürünü kullanmak suretiyle dikdörtgen veya kare olarak belirli parçalara ayrılma işlemi yapılır. Daha sonra kesilen bu parçalar özel zımparalarla kendi etrafında döndürmek suretiyle istenilen yuvarlaklık yakalanıyor. Uzman kişilerin yuvarlama dedikleri bu işlemin ardından özel bir aparat ile malzemenin ortasından delinme işlemi gerçekleştiriliyor.

Tesbih Yapım İşlemi

tesbih yapimi 1Delinme işleminin ardından bu safhada en önemli etken torna işleme bölümüdür. Burada özel bir çalışma gerçekleştirilmeli ve delik tam merkeze alınacak şekilde işlem yapılmalıdır. Eğer bu bölüm istenilen şekilde gerçekleştirilmez ise o zaman, ‘sarhoş’ diğer tabir edilen kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bu aşamaların ardından arzu edilen görünüme kavuşan taneler, yumuşak bir bezle tamamen cilalama işlemi gerçekleştirildikten sonra; kendine benzeyen bir ipe düzgün bir şekilde sıralanmaktadır. Tabii bu bölümde oldukça ince bir işçiliğin de yapılmasını öngörüyor. Tesbih her iki ucunun sarmal biçiminde buruluşu ile birlikte, alt ve üst kısımdan atılacak olan düğünlerin de düzgün bir şekilde yapılmasının önemi çok büyüktür. Bu sayede taneler birbirine istenilen sıklıkta birleştirilmiş olarak güzel bir görünüm sunar ve tesbih çekme anında daha keyifli bir fırsat tanır.

Farklı Amaçlar Altında Kullanım İmkanı

Günümüzde artık oldukça zengin bir seçenek kapsamında rengarenk tanelerle harika bir görsen sunan tesbihler, aksesuar olarak kullanma şansını yanı sıra tesbih çekmek için de özel bir olanak sağlamaktadır. Bu konuda tesbih nasıl yapılır sorusu için belirtilen bu ince işçilik detaylı bir şekilde aşamalı olarak ele alınmalı ve buna göre tasarımları gerçekleştirilmelidir. Mutlaka kaliteli malzemeler kullanılmalı ve uygulanması gereken talimatlar doğru şekilde tesbihe aktarılmalıdır. Bu şekilde harika görsellerle kullanabileceğiniz şık tasarımdaki tesbihlere sahip olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir