Blog

Birbirinden Farklı Seccade Modellerimizi Gördünüz mü?

Birbirinden Farklı Seccade Modellerimizi Gördünüz mü

Geçmişten günümüze kadar gelen seccade alışkanlığı, o dönemlerde hayvan postu, halı, kilim ve hasır gibi malzemelerden yapılmakta idi.  Günümüzde ise çeşitli kumaşlardan yapılan pek çok renk ve desende seccade bulabilmek mümkün.

Seccade Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seccade seçimi oldukça önemli bir konudur. Tercih edilecek olan seccadelerin sade, çok fazla deseni olmayan türden olmalıdır. Çünkü fazla desenli, renkli ve dikkat çekici halılar, namazın huşunu bozabilmekte, dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir. Bunun ile beraber bazı seccadelerdeki resim ve desenlerin altında farklı suretler gizlenebilmektedir. Özellikle yabancı firmalar tarafından üretilen ve Müslüman ülkelere ihraç edilen seccadelerin desenlerinde gizlenmiş çeşitli suretler, haç işaretleri, resimler ve bunun gibi pek çok şey bulunabilmektedir. Bunun ile beraber camii, Kabe – i Muazzama gibi desenleri bulunan seccadelerde de namaz kılmanın mekruh olduğu ifade edilmektedir. Dolayısıyla seccadelerin seçiminde olabildiğinde sade olmasına özen gösterilmelidir.

Birbirinden Farklı Seccade Modellerimizi Gördünüz mü?

Simli Broker Seccadeler

Simli seccade olarak da ifade edilen bu seccade modelleri, oldukça şık bir görünüme sahiptir. Günümüzde en çok tercih edilen modeller arasında yer alan simli ipten seccade modelleri, dikkat dağıtmayacak kadar sade ve hoş bir görünüme sahiptir. Üstelik yüzde 60’ı pamuktan üretilen bu seccade, oldukça sağlıklı bir yapıya sahiptir.

Şipinger Seccade 

Kadife şipinger seccade, birinci kalite kadife kumaştan üretilmiş olan bir seccade modelidir. İki renk ve sade bir desene sahip olan bu model, tercih edilebilecek en ideal seccade modellerinden biridir. Kahverengi, lacivert, kırmızı ve yeşil renk seçeneklerine sahip olurken, kişinin zevkine göre istediği rengi tercih edebilmesi mümkündür.

Şönil Seccade

Şönil iplikten elde edilen şönil seccade modeli, bir seccadenin sahip olabileceği en ideal özelliklere sahiptir. Lacivert renk seçeneği ile alıcılarına sunulan bu modelde, bol bol gül ve sarmaşık desenleri görebilmek mümkündür. Üstelik şönil seccade zevke göre çift taraflı olarak da kullanılabilir.

Akrilik Halı Seccade

Akrilik seccade, günümüzde en çok tercih edilen seccade modelleri arasında yer almaktadır. Kalın bir yapıya sahip olan bu seccade, halı kategorisinde değerlendirilmektedir. Pek çok renk ve desenle üretilirken, özellikle evinin belli bir odasında ibadet köşesi bulunanlar için ideal bir seçim olacaktır.

Kadife Seccade

Kadife seccade, tamamen düz bir modelde, makine dokuması ile elde edilen bir modeldir. Halı benzeri bir yapıya sahip olan kadife seccade, uzun yıllar boyunca kullanılabilecek bir yapıya sahiptir. Üstelik namazını huşu içinde kılmak isteyenler için de doğru bir tercihtir.

Çocuk Seccade

Çocuk seccade modelleri, çocukları küçük yaşta namaza alıştırmak amacıyla tasarlanmış olan modellerdir. Pek çok renk ve desende olan bu seccadelerin ebatları ise, çocukların boyuna uygun olacak şekilde 40 x 76 cmdir. Ayrıca bu seccade modelleri, çocukları namaz kılamaya özendirmek, teşvik etmektedir. Diğer seccade modellerimizi gördünüz mü?

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir