Blog

Osmanlı’da Sınıflara Göre Ferace Modelleri Kullanımı!

Osmanlı’da Sınıflara Göre Ferace Modelleri Kullanımı

Osmanlı’da Sınıflara Göre Ferace Modelleri Kullanımı

İlmiye sınıfına mensup olan bir kişinin giydiği, sırma işlemeler ile süslü elbiselere de ferace denirdi. Kumaş olarak çuha kullanımı seçilen bu tip ferace modellerinin kolları bol kesime sahipti. Bu tipte ferace modeli, Osmanlı’nın son devrine kadar varlığını sürdürmüştür.

Tanzimat fermanının ilan edilmesinden önceki dönemde ise, sarayın üst makam mensubu kişileri de ferace kullanırlardı. Bu kişilerin kullandığı ferace modellerinin içi, kürk ile kaplanırdı. Ulema sınıfının kullandığı ferace modellerinde, kadın erkek ayrımı vardı. Kadınların kullandığına kadın feracesi, erkeklerin kullandığına da, erkek feracesi denirdi. İsi ferace arasında da farklar bulunmaktaydı. Her ikisinde de kullanılan çuha farklıydı.

2019 Yılının Ferace Modelleri

Ferace modelleri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Osmanlı’dan günümüze dek gelmiş ve günümüzde de tesettür giyimi tercih eden kadınların kullandığı, en önemli parçalardan biri olmuştur. Her sene olduğu gibi, bu yıl da ferace modelleri dikkat çekmekte ve vitrinlerdeki yerini almaya devam etmektedir. Ferace giymeyi tercih eden kadınlar, 2019 yılında da hem rahatlığı hem de şıklığı yakalayabilecek.

Günümüzün şık tesettür giysilerinden biri olan feraceler, sıcak yaz günlerinde oldukça rahatlık sağlıyor. Ayrıca tesettürlü kadınlar, namaz kılarken de ferace kullanmayı tercih ediyorlar. Her alanda rahat ettiren ve ferahlıkla kullanılan bu ürünler, elbette tesettür modacılarının da ilgisini çekti. Ve böylece çeşitli modellerde feraceler, koleksiyonlarda yerini aldı.

Osmanlı döneminde kullanılan modelleri geliştirerek, günümüze uyarlayan modacılar, oldukça şık feraceler üretmeye devam ediyor. Sadece siyah ve kırmızı ile kısıtlı kalmayan, farklı renk seçeneklerini de barındıran ferace modelleri, artık pamuklu kumaşla üretiliyor. Pamuklu kumaşta, kullanan kadınlar için ekstra bir ferahlık sağlıyor. Yine tek parça olarak kullanılan ferace modelleri, uzun kollu olarak tasarlanmaktadır. Ayrıca boyları da ayak bileklerine kadar uzanmaktadır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir