Blog

Cami Aleminin Tasavvuftaki Önemi

9k=

Tasavvuf; kemale ermek için ruhu, ibadet, zikir ve fikir gibi işler ile terbiye ettirip nefsi kalp hastalıklarından tezkiye etme yolunu gösteren ilimdir. Kalp temizliğini, güzel ahlakı ve ruh olgunluğunu konu aln tasavvufta, amaç müminlerin manevi duygularını arttırmaktır. Bu amaca ulaşmak için dünya hayatının geçici olduğunu bilerek ahiret hayatına önem vermek gerekmektedir. Ayrıca yine dünya hayatına ait olan maddi şeylerden arınmak, maneviyata yönelmek, daha çok inanarak daha fazla ibadet etmek gerekmektedir. Nefsin terbiye edilmesi ve dünyevi duyguların geri planda bırakılması da tasavvuf ilminde önemli bir yer kaplamaktadır.

Allah, namaz, oruç, hac ve zekat gibi ibadetleri insanlar için farz kılmıştır. Hz. Peygamber ise farz kılınan ibadetler ile yetinilmemesini, bunların yanında nafile ve sünnet olan ibadetlerin   de yerine getirilmesini tavsiye etmiştir. Farz namazlardan önce kılınan sünnetler, recep ve şaban aylarında tutulan oruçlar, umre ve sadaka bu tarz ibadetler içindedir. İbadetin amacı nefsi kontrol ederek Allah’a yaklaşmak ve ona sığınmaktır. Tasavvuf ilminde, farz ve nafile ibadetleri sakinlik içinde ve ihlas ile yerine getirmek öğütlenmektedir. Özellikle farz olmayan ibadetlerin belli bir düzen içinde yerine getirilmesi manevi değerleri yükseltmeye götüren bir yoldur. Tasavvuf ilmi ibadet olmamaktadır. Mutlaka farz ve sünnet olan ibadetlerin yerine getirilmesi ve tüm bunların kalpten istenerek yapılması gerekmektedir. Bu sayede kişi, içindeki inancın temeline inebilecek, Allah ‘a yaklaşacak ve gerçek dünyanın ahiret olduğunu anlayacaktır.

Tasavvufun derinine inildiğinde her şeyden arınarak ibadete yönelme esas olduğu için camiler de tasavvuf ilmi içerisinde önemli bir yer kaplar. İslamiyetin ilk yıllarında Allah‘ın evi olan camiler, müslüman kişilerin dünya işlerinden tamamen kendini uzaklaştırarak, arada hiçbir engel olmaksızın Allah ile baş başa kaldığı yerlerdir. Bu sebeple tasavVuf ilmi içinde büyük bir öneme sahiptir. Cami, kıyamı ile rukûu ile secdesi, tahiyyatı ve okuyuşları ile meleklerin ibadetlerinin hepsini birden yapan mü’minin gönül hoşluğu ile ellerini yaratanına açtığı, dilek ve isteklerini arz ettiği yerdir. Tasavvufta ele alınan konunun temelinde ibadet yattığı ve camiler Allah ‘a yaklaşmak için en güzel yerler olduğu için ibadetlerin huzur içinde ve sakinlik ile gerçekleştirilmesinde oldukça önemli bir yer kaplarlar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir